B2B Mesajlaşma Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey - İhracat rehberi

B2B Mesajlaşma Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

February 16, 2021
147
Views

E-postalar, sosyal medya, video ve çevrimiçi reklamlar arasında, izleyicilerin ve potansiyel müşterilerinizin aldığı gürültü miktarı her zamankinden daha sık. Alakalı ve etkili mesajlar sunma ihtiyacı giderek daha önemli hale geliyor. Etkileyici B2B mesajlaşma, rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza ve müşterilerinize güçlü konumlandırma, basit harekete geçirici mesajlar (CTA’lar) ve etkili içerikle ulaşmanıza yardımcı olabilir. Tüm pazarlama kanallarınızda tutarlı mesajlaşmayı benimseyerek, hedef kitlenizi, katılmalarını istediğiniz davranışa yönlendirecek ve aradıkları özel çözümleri bulmalarına yardımcı olacaksınız. Bu dört şey, B2B mesajlarınızın doğru hedef kitle üzerinde en fazla etkiyi yapmasını sağlamak için çok önemlidir.

 1. Tutarlı Olun
  B2B iletişiminiz konusunda stratejik olmak, hedef kitlenizin tüm platformlarınızda tutarlı mesajlar almasını sağlar. Kuruluşunuzla web sitenizde, sosyal medyada, e-posta veya reklam yoluyla ilk karşılaşmalarına bakılmaksızın, stratejik olarak geliştirdiğiniz aynı tutarlı mesajı görürler. Markalarını platformlar arasında tutarlı bir şekilde sunan kuruluşlar, gelirlerini% 23’e kadar artırabilir. Güçlü bir mesajlaşma geliştirdiğinizde, markanız ile hedef kitleniz arasında ilgi çekici ve alakalı bulacakları ayrıntılı, değerli içerikler sağlayarak bir bağlantı kurabilirsiniz. Tutarlılık, marka bilinirliği oluşturmanın ve kitlenizin neyle ilgili olduğunuzu anlamasına yardımcı olmanın anahtarıdır. Aynı mesajlarla tekrar tekrar göndermeniz gerekmez, ancak mesajınızın en önemli öğelerinin olabildiğince sık tekrarlandığından emin olun.
 2. Haberdar Olun
  Hedef kitlenizin ve potansiyel alıcıların ne aradığını anlamak, oluşturduğunuz ve ilettiğiniz mesajları yönlendirebilir. Alıcı persona geliştirme ve araştırmanın bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Alıcılarınızın özellikleri hakkında bilgi sahibi olarak mesajınızı yakından uyarlayabilir ve alıcının yolculuğu boyunca hedef kitlenize stratejik olarak rehberlik edebilirsiniz. En önemlisi, güçlü bir B2B mesajlaşma stratejisi, hedef kitlenizi yabancılardan bilgili alıcılara dönüştürür. Mesajınızdan ilham alırlar ve ilgilerini çekerler ve sahip oldukları bir ihtiyacı veya acı noktasını karşılamak için var olduğunuzu bilirler. Potansiyel alıcılarınız neden var olduğunuzu bilmiyorlarsa sizden satın alamaz veya kuruluşlarındaki karar vericileri etkileyemez ve mesajlaşma onlara bu “nedenini” verir.
 3. Amaçlı Olun
  Bir B2B mesajlaşma stratejisi geliştirirken, içerdiği her öğe için açıkça tanımlanmış bir amaca sahip olmalısınız. Tüm pazarlama kanallarınızda ayarlanabilen ve kullanılabilen tek bir mesaj dizisi benimseyin. Bu, hedef kitleniz için uyumlu bir deneyim yaratır. İyi bir mesajlaşma stratejisi, iletmek istediğiniz bilgileri farklı karmaşıklık düzeylerine ayıran bir çerçeveye sahip olacaktır. Bu çerçeve aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin alıcılarının yolculuğunda bulundukları yerle eşleşecek şekilde hiyerarşik olmalıdır. Uygun mesajlaşma ile farklı aşamalar en iyi şekilde hedeflenebilir. Alıcıların konumlarında en alakalı mesajı tüketmelerini sağlamak, onları dönüşüm hunisinin aşağısına taşımanın anahtarıdır. Hangi mesajların hangi saatte teslim edileceği konusunda kararlı ve amaçlı olun.
 4. Özgün Olun
  Mesajınız dürüst olmalı, şirketinizi açıkça temsil etmeli ve hedef kitlenizle alakalı olmalıdır. Mesajınızın açık ve öz olduğundan emin olun. İzleyiciler mesajınızı kolayca anlamak isterler ve bu net değilse kafa karışıklığı olabilir. Özgün olmak aynı zamanda kuruluşunuzun temel değerlerini de içerir. Mesajlarınıza temel değerleriniz aşılanırsa, potansiyel müşteriler markanıza olan güvenlerini artırmaya devam edecek. Neyi savunduğunuz konusunda tam deneyim ve anlayış kazanıyorlar. Mesajınız odaklanmışsa ve hedef kitlenizin neyi etkilediğine dair araştırmaya dayanıyorsa, onlara bağlı kalacak ve daha fazla öğrenmekle ilgilenmelerini sağlayacaktır.

Güçlü bir B2B mesajlaşma stratejisi olmadan, içeriğinizin kanallar arasında senkronize olmaması, katma değerlerinizi azaltması ve kitlenizi netlik ve anlayış eksikliği ile hayal kırıklığına uğratması çok kolay olacaktır.

Bu denenmiş ve doğrulanmış temellere bağlı kalmak, mesajlaşma çabalarınızın yerinde olmasını ve potansiyel müşterilerinizi satış hunisinin aşağısına etkili bir şekilde taşımak için optimize edilmesini sağlayacaktır.

Yazı Kategorisi:
İş Geliştirme

Comments are closed.