İlk Kez İhracat Yapanların 4 Çaylak Hatası - İhracat rehberi

İlk Kez İhracat Yapanların 4 Çaylak Hatası

September 7, 2021
144
Views

İhracat söz konusu olduğunda öğrenecek çok şey var ve ihracatta yeniyseniz, bazı hatalar yapmanız oldukça muhtemeldir. Bu yazımızda ihracat hatalarının büyük olanlarından kaçınmanıza yardımcı olacak bazı noktaları sizlerle paylaşmak istedik. İşte ilk kez ihracatçıların yapma eğiliminde olduğu dört yaygın hata:

1- İhracatta Sigorta Almamak

Her türlü ihracat işinde kazalar kaçınılmazdır. Bir gemi batabilir, çarpışabilir ve hatta alev alabilirken, mallar da çalınabilir veya hasar görebilir. Bu tür kazalar büyük olasılıkla finansal kayıplara ve ürün hasarına neden olacaktır. Bu nedenle, kayıpları azaltmak veya ortadan kaldırmak için ihracatçılar, sevk edilen tüm mallar için yeterli sigorta kapsamına sahip olmalıdır.

2- İhracatta FOB ve CIF Arasındaki Farkı Bilmemek

Gemide Ücretsiz (FOB) ve Maliyet, Sigorta ve Navlun (CIF), alıcılar ve satıcılar arasındaki yükümlülüğün nerede başlayıp nerede bittiğini tanımladıkları için ihracat yaparken bilmeniz gereken iki terimdir. CIF sözleşmesine göre satıcı, malları en yakın limana nakletmek, bir gemiye yüklemek, sigorta ve navlun bedelini ödemekle yükümlüdür. İhracatçılar ayrıca, mallar alıcı tarafından alınana kadar transit ile ilgili tüm masraflardan sorumlu oldukları için daha fazla ücret talep etmelidir. Bir FOB sözleşmesine göre, satıcı yalnızca geminin yolculuğu başlayana kadar mallardan sorumludur ve bu noktada alıcı sorumluluğu üstlenir.

3- İhracatta Potansiyel Olarak Kazançlı Dış Pazarlara Bakmak

Ürünlerinizin yüksek talep gördüğü ve iş ortamının uygun olduğu pazarlara satış yapmak istiyorsunuz. Ancak hangi pazarların bu niteliklere sahip olduğunu belirlemek her zaman kolay değildir. Çaylak ihracatçılar, “güvenli bir liman” oldukları için geleneksel pazarları hedefleme eğilimindedir. Ancak, bu pazarlar genellikle aşırı doymuştur ve başka bir pazarda önemli bir fırsatı veya geliri kaçırıyor olabilirsiniz. Aynı anda birkaç belirli ideal pazara odaklanarak daha fazla başarı elde edebilirsiniz. İşletmenin bu aksiyonlar için yönlerini güçlendirip düzene sokmak her zaman faydalı olduğu gibi, yeni pazarların seçimi söz konusu olduğunda elinizi oldukça güçlendirecektir.

4- İhracatta Yetersiz Araştırmayla Yeni Bir Pazara Girmek

Ürününüzü yerelleştirmede başarısız olursanız, sorunlar baş ağrısı yapacaktır. Önceden kapsamlı bir pazar araştırması yapmadan yeni bir dış pazara girerseniz, sorun yaşamanız olasıdır. Belki yabancı müşteriler ürününüzü olduğu gibi kabul etmeyecek ya da yanlış dağıtım kanallarını sizi bu sürece götürecektir. Mallarınızı onlara ihraç etmeden önce her zaman yeni pazarları araştırmak için bolca zaman ayırmanızı öneririz.

Başarıya Ulaşmak için Eximfix İhracat Platformundan Yararlanın

Eximfix, KOBİ’lerin yeni pazarlara girmesine, en iyi nakliye yöntemlerini seçmesine ve ihracat sanatında ustalaşmasına yardımcı olabilir. Bugün bize katılın!

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat

Comments are closed.