Uluslararası Pazarlamaya Bakış - İhracat rehberi

Uluslararası Pazarlamaya Bakış

January 6, 2022
104
Views

İşletmelerin verimliliklerini artırmaya devam ettiği ve bir gecede yeni rakiplerin oluşabildiği, sürekli gelişen bir teknolojik dünyada, küresel rekabet şiddetlidir ve kendinizi hem potansiyel müşterilere hem de yatırımcılara etkili bir şekilde satmayı zorunlu kılar. Bu yazımız, şirketinizin uluslararası pazarlama yanında yatırımcılara ve risk sermayedarlarına yönelik önemli ve en iyi uygulamalar konusunda sizleri aydınlatacaktır.

İster benzersiz satış teklifinizi ister pazarlama karmanızın öğelerini uyarlamayı içeriyor olsun, bu kısa kılavuz şirketinizin küresel fırsatlarla karşılaştığında kendisini verimli bir şekilde pazarlamaya hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Uluslararası Pazarlama Sanatı

Son on yılda bilgi ve iletişim teknolojisindeki (BİT) ilerlemeler, dünyanın her köşesine dijital olarak kolayca iletişime geçme aksiyonlarıyla sonuçlandı. Bununla birlikte, artık çok sayıda tanıtım içeriği var ve mesajınızın kısa ve öz bir şekilde iletilmesini, hedeflenen kitle tarafından alınmasını ve siber uzayda gürültünün üzerinde kolayca duyulmasını sağlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Pazarlama, istenen yanıtı ortaya çıkarmak için nüans gerektiren bir konudur. Bu yazı, benzersiz bir satış teklifinin nasıl oluşturulacağına ve sizinkinden farklı kültürel, sosyal, politik veya ekonomik ortamlara sahip pazarlara girmek için herhangi bir pazarlama stratejisinin temel direkleri olan pazarlama karmanızın özelliklerini nasıl uyarlayacağınıza odaklanır.

Pazarlama planınızı oluşturmadan önce, ürününüze talep olduğunu ve seçilen ülkeye ihracat yapmanızı engelleyecek önemli bir ticaret engeli bulunmadığını doğrulamak için ilk olarak pazar araştırması yapmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Uluslararası Pazarlamada Pazarlama Karması

Ürün: Kuruluş, hedef pazarının istediğini karşılıyor mu?

Fiyat: Hedef pazar ne kadar ödemek istiyor?

Yer: Malınız doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktarlarda mevcut mu?

Promosyon: Hedef kitle kuruluş ve ürün hakkında nasıl bilgilendirilir?

Benzersiz satış önermesi

Yeni bir pazara giriyorsanız, marka bilinirliğiniz muhtemelen yerleşik olarak bulunduğunuz yer ile aynı yüksek seviyede olmayacaktır. Pazara başarılı bir giriş yapabilmek için, benzersiz satış öneriniz, müşterilere yalnızca ürün veya hizmetinizin onlara sağladığı değer hakkında değil, aynı zamanda rakiplerinizden ne kadar farklı ve/veya üstün olduğu konusunda da bilgi verecek şekilde geliştirilmelidir. Uluslararası pazarlama konusunda

Uluslararası Pazarlamada Benzersiz Satış Önerisi nedir?

Benzersiz Satış Önerisi, işinizi hedef pazarınız için benzersiz ve değerli kılan şeyin bir özetidir.

Benzersiz Satış Önerinizi oluşturulmadan önce, gerçekleştirmeniz gereken birkaç görev vardır:

Segmentasyon – Ürününüzü veya hizmetinizi büyük olasılıkla satın alacağına inandığınız segmentler için alıcı kişilikleri oluşturarak hedef müşterilerinizi belirleyin. Tüm pazarlama planınız seçilen segmentlere dayalı olacak şekilde ayarlayın. Hedef müşterilerinizi belirlemek için kullandığınız coğrafi, demografik ve psikolojik faktörler, fiyatlandırma, iletişim ve dağıtım kararlarını etkileyecektir.

Pazar taraması – Hedef pazarda karşılaşacağınız en önemli rakiplerin her biri için bir profil araştırın ve geliştirin. Bu, rekabet avantajınızı ve işinizi rakiplerinizden ayıran faydaların konumunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Etkili bir benzersiz satış önerisi oluşturmanın temeli, potansiyel müşterilerinize ve/veya yatırımcılarınıza en önemli “Rakipleriniz yerine neden sizi seçmeliyim?” sorusunu yanıtlayan aşağıdaki dört (4) adımdır:

Müşteriye ne sunduğunuzu söyleyin: ürün veya hizmetinizin onlar için yapabilecekleri açısından benzersiz konumunuzu kısa ve öz bir şekilde özetleyin.

Kendinizi rakiplerden farklılaştırın: diğer firmaların halihazırda sunduğu bir avantajın çeşitli derecelerde iyileştirilmesinin aksine, sunduğunuz ayrıcalıklı farklılıklara odaklanın.

Sağladığınız değeri belirleyin: ürün veya hizmetinizin özelliklerini listelemekten kaçının, müşterinin alacağı değeri ve onlar için hangi sorunları çözdüğünüzü iletin.

İddianızı kanıtlayın: beyanlarınıza meşruiyet katın ve referanslar, vaka çalışmaları, performans karşılaştırma verileri ve gösteriler veya denemelerle satışları artırın.

Benzersiz satış önerisi, pazarlama stratejinizin odak noktası olacak ve ürün/hizmetinizin göze çarpan satış noktalarını kapsayan çok yönlü bir araçtır. Potansiyel yatırımcılara ve risk sermayedarlarına sunum yaparken, özellikle de zamanın kısıtlı olduğu durumlarda da kullanılabilir.

İPUCU:

Ürününüzü yabancı bir pazarda sunmadan ve tanıtmadan önce fikri mülkiyetinizin korunmasını sağlamak için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun.

Eximfix tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) bu kriz döneminde yeni fırsatlar bulmasına yardımcı olmak için burada. Sunduğumuz tüm avantajlardan yararlanmak için bugün, ücretsiz üye olun.

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat

Comments are closed.