İthalat İhracat İşletmeleri İçin Sigorta Türleri - İhracat rehberi

İthalat İhracat İşletmeleri İçin Sigorta Türleri

November 1, 2021
143
Views

Uluslararası Ticaret bir risktir. Bu yüzden işletmenizin sigortasız nefes almasına izin vermeyin. Oluşmalarını engelleyemesek de, onlara biraz koruma sağlayabiliriz. İthalat İhracat sigorta türleri, ülkelerden ülkelere taşınan ürünleri kapsayan bir tür teminattır. İşletmeniz bir ihracatçı veya ithalatçıysa veya her ikisiyse, uygun sigorta kapsamına sahip olmak hayati önem taşır. Şirketin gelecekte de devam eden başarısını garanti eder.

Ayrıca, işletmeniz hayatın öngörülemeyen risklerine karşı korunmuyorsa, ithalat ihracat sigortası gönül rahatlığı sağlayabilir. Doğru sigorta poliçeleri, uluslararası kazançlarınızı ve varlıklarınızı güvence altına almanıza önemli katkı sağlayacaktır.

İhracat Kredi Sigortası

İhracat sigortasının en popüler şekli, kredi sigortası veya ticari alacak sigortasıdır. Politika, bu tür bir ticaretten kaynaklanan başarısızlık tehdidi nedeniyle avantajlardan yararlanmaktan geri durmak zorunda kalmamanızı garanti eder. En kötü durumda geri düşmek ve kalkmak için bir yastık sunar.

Yabancı bir alıcıya kredi açan herhangi bir şirket için uygun olan kredi sigortası, alıcının borcunu ödememesi veya ödemesi gereken nakdi ödeyememesi riskini içerir. Kredi sigortası, borçlu olunan miktarın yüzde 80 ila 90’ını geri verebilir. Ayrıca, özellikle şirketler potansiyel yeni alıcılara pazarlama yaparken, kurtarma konusunda bilgi ve yardım sağlar.

Sigortacılar alacaklının kredi raporlarını, mali bilgilerini alacaklardır. Daha sonra yöneticiler ve hissedarlar hakkında herhangi bir olumsuz bilgi olup olmadığını görerek öneri ve onaylarla geri dönecekler. Fiili ciro beklentilerin altındaysa, sigortalı asgari bir taban tutar ve daha düşük ciro üzerinden bir oran talep edecektir. 

Kredi sigortasının avantajı, ihracatçıya potansiyel alıcıya bir şey olursa işi riske atmayacaklarını bilme konusunda rahatlık vermesidir. Ayrıca, firma tarafından bilinmeyen ancak sigortacı tarafından güçlü bir olasılık olarak kabul edilen alıcılara borç para vermelerine olanak tanır. “Bilançoyu geliştirmeleri için onları korur ve daha fazla güven sağlar.”

Denizcilik Sigortası

Mal ihracatçısı iseniz, deniz sigortasını temel sigorta türlerinden biri olarak görmelisiniz. Taşıma aracının deniz, hava, kara veya posta olmasına bakılmaksızın, mal ve ürünlerin nakliyesinin mali olarak korunması deniz sigortası olarak bilinir. Deniz ihracat sigortası, adının arkasındaki düşüncenin aksine, yalnızca deniz yoluyla taşınan gönderilerle sınırlı değildir. Tedarikçilerin bulunduğu yerden ayrıldıkları aşamadan alıcıya teslim edildiği ana kadar ürün kapsamı sunan eksiksiz bir pakettir.

Sevkiyat fabrikadan kuryenin depolama tesislerine, seçilen nakliye şekline ve olası alıcıya taşınırken, bu iki nokta arasında yanlış gidebilecek çok şey olasıdır. Bu nedenle, bir şirket malların nakliyesine dahil olduğunda, malların hasar görmesi ve kaybolması dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok risk vardır.

Olası kombinasyonların sayısı nedeniyle, genellikle fabrikalardan ve depolama tesislerinden havalimanları, rıhtımlar ve diğer yolcu-deniz sigortaları aracılığıyla satıcı ve alıcı arasında ürünleri sevk etmek oldukça karmaşıktır. İhracatçılar, genel bir kural olarak, tesisten çıktıkları andan müşterinin mülkü teslim aldığı ana kadar onları kapsayan bir planı hedeflemelidir.

Ortak taşıyıcıların profesyonel deniz sigortası yoktur ve genellikle teminat sınırlıdır. İhracatçıların ayrıca poliçe sahibinin küresel olarak bir talebi yönetebilecek durumda olup olmadığını kontrol etmesi gerekir; aksi takdirde bir hak talebinin ödenmesi bir sorun haline gelebilir.

Ürün Sorumluluk Sigortası

Yurt dışına gönderdiğiniz ürünler yerel yasal kriterleri karşılamıyorsa veya kusurluysa ne olur?

Ya maddi sıkıntı yaşarsınız ya da uluslararası ürün sorumluluk sigortası ile paranızı geri kazanma imkanınız olur. Açıkçası, ikinci yolu seçmek çok daha makuldür.

Uluslararası bir ürün sigortası sorumluluk ürünü, yerli bir ürüne benzer. Davalardan kaynaklanan riskleri veya uygun mevzuata uyulmaması durumunda ortaya çıkan maliyeti kapsar.

Ancak bu teminat, yönergelere uymayan ve zor durumda kalan tüccarları kapsamamaktadır. Yalnızca tüm durum tespiti yapıldığında ve bilgi yüklü bir işlem başlatıldığında geçerlidir. Bu nedenle ihracatçılar, ürünlerinin hedef pazarda satışıyla ilgili her türlü mevzuata uymak için her türlü girişimi yapmalıdır.

Politik Risk Sigortası

Gelişmekte olan ekonomilerle uğraşan tüccarlar için bu, önemli bir sigorta kapsamı şeklidir. Ürünlere el konulmasına veya bunlar için ödeme alamamasına neden olabilecek hükümet müdahalesine genellikle son derece duyarlı olan ülkeler bu sigortayı kullanır. Bu tür hükümetler, yanlışlıkla, ülkenin olağan nakit transfer kanallarının engellenmesine ve hatta şirket malına el konulmasına neden olabilecek yasalar çıkarmaktadır.

Özel sigorta, siyasi belirsizlikten kaynaklanabilecek riskleri kapsar. Örneğin savaş, ayaklanmalar veya protestolar kayıp veya hasara yol açabilir. Ayrıca, yerli şirket iddianızı geçersiz kılabilecek bazı faktörleri de içerir.

Örneğin: Ticaret ruhsatının iptali ve yerel kuruluşlara fayda sağlayan yabancılara karşı doğrudan ayrımcılık. Odak noktası siyasi rahatsızlıklar olduğunda, yerine getirilmeyen kalan anlaşmaları veya kamu sözleşmelerini iptal eder.

Politik risk sigortası poliçesi kritik öneme sahiptir çünkü gelişmekte olan ekonomiler tüccarlara en uygun ve olgun pazarları sunmaktadır. Yine de şirket çalışanları, içsel riskleri nedeniyle onlardan kaçınırlar. Bu, olasılıkları keşfederken üslerinizi risk almadan korumanıza olanak tanır.

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat

Comments are closed.