E-İhracat ve E-Ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır? - İhracat rehberi

E-İhracat ve E-Ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır?

March 19, 2021
155
Views

E-ihracat ve E-ticaret nedir ve nasıl yapılır

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte dijitalleşmek kaçınılmaz bir hal almaya başlamışken, dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 salgını nedeniyle fiziksel eylemlerin en aza indirgendiği günümüzde neredeyse tüm işlemler internet üzerinden çözümlenmekte. Bu yazımızda e-ihracat ve e-ticaret nedir ve nasıl yapılır konusunu sizlerle paylaşacağız.

E-ticareti Anlamak

E-ticaret (dijital ticaret olarak da bilinir), İnternet üzerinden satış ve satın alma eylemini ifade eder. Bu tanım, tüm faaliyetlerin çevrimiçi olarak gerçekleşmediği işlemleri içerir. Bir web sitesi, satın alma işleminin çevrimdışı gerçekleştiği bir ürün veya teklif hakkında alıcıyı bilgilendirmede rol oynayabilir. Bu, genellikle e-ticaret istatistiklerinde yer almayan yaygın bir modeldir. Benzer şekilde, bir mal üreticisi veya toptancısı, kendi e-ticaret kanallarını kullanarak müşterilere mal satmak için diğer ülkelerdeki distribütörlere veya perakendecilere güvenebilir.

E-ticaret, neredeyse tüm ürün ve hizmetler çevrimiçi olduğu için hem büyük hem de küçük işletmeler için neredeyse temel bir yaklaşımdır. Güçlü bir e-ticaret varlığına sahip olmak, maliyetleri düşürürken verimliliği ve üretkenliği artırabilir. Aslında, en azından bazı ticari faaliyetlerinizi çevrimiçi bir modele taşımadıysanız, halihazırda bunu yapan rakipler tarafından büyük tehditlerle karşılaşabilirsiniz.

Aşağıdaki bölüm, işletmenizin halihazırda İnternet üzerinden potansiyel bir mal veya hizmet ihracatçısı olduğunu varsaymaktadır.

Bir web varlığınız yoksa, şimdi bir tane oluşturmanın tam zamanı. Uluslararası ticaret artık çevrimiçi bir varlığını kabul ediyor.

Neden satış yapmalısınız?

Çevrimiçi satış fırsatları çok büyük ve artıyor. Çevrimiçi satış yaparak şunları yapabilirsiniz:

 • Denizaşırı pazarlarda yeni müşteriler bulmak
 • 7/24 iş yapmak
 • Marka bilinirliği oluşturma
 • Yeni pazarlara düşük maliyetli bir şekilde erişme
 • Müşterilerin ne aradığını anlamak için gerçek zamanlı satışları izleyin

Küresel perakende ortamında e-ticaretin rolü küçümsenemez. Küresel tuğla ve harç perakende satışları 2012 ile 2017 arasında bir düşüş yaşarken, e-ticaret 2017’de iki kattan fazla artarak 1,3 trilyon ABD dolarının üzerine çıktı. Bu pay gün geçtikçe daha da artarak büyüyor. Bu yüzden e-ihracat ve e-ticaret nedir ve nasıl yapılır konusunun önemi artmaktadır.

E-ihracat: ihracat için interneti kullanma

Tanımı gereği ihracat, mal veya hizmetlerin ticaret veya satış için yabancı bir ülkeye gönderilmesi veya taşınması uygulamasıdır. Buna karşılık e-ihracat, yabancı ülkelerde bulunan müşterilerden çevrimiçi olarak sipariş alma ve işleme uygulamasıdır. İnternet, geleneksel ihracat yaklaşımlarına göre bazı dijital avantajlar sunmaktadır. Diğer ülkelerde fiziksel bir varlık oluşturmanıza gerek kalmadan yalnızca dünyanın dört bir yanından çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda şunları da yapabilirsiniz:

 • Web sitenizde farklı pazarlar için özel bağlantılar sunarak ürün veya hizmet tekliflerinizi müşterinin konumuna göre özelleştirin (örneğin, hedef pazarın dili ve para biriminde bilgi sağlayın).
 •  Pahalı ve zaman alıcı ücretsiz bir numara kullanmak yerine, web sitenizde sık sorulan sorular (SSS) listesi aracılığıyla veya e-posta yardımı yoluyla elektronik müşteri desteği sunun.
 •  Resimler, açıklamalar, teknik ayrıntılar, fiyatlandırma, nakliye ve iade politikalarını kullanarak ürün veya hizmetlerinizin özelliklerini ve avantajlarını vurgulayın ve ayrıca müşteri referansları ve video gösterimleri ekleyin.
 •   Şirketinizin geçmişi, personeli, konumu, ortakları vb. hakkında daha fazla bilgi vererek şirketinizi tanıtın ve potansiyel müşterilerinizle markanızı inşa edin.
 •  E-posta yoluyla uluslararası müşterilerle iletişimi kolaylaştırın. Sorulara anında yanıt verin, müşterilerinize ürün sevkiyat durumlarını bildirin ve onlara özel tekliflerle ilgili en son haberleri veya bilgileri gönderin.

E-ihracat yapmayı düşündüğünüzde yedi ana adım vardır:

 1. E-ihracat hediyenizi kutlayın . E-ihracata çok fazla zaman, çaba ve para harcamadan önce, mevcut operasyonlarınız ve teklifleriniz üzerine düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu değerlendirme aşaması, daha sonra baş ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak ve e-ihracata hazırlanmak için gerekenler konusunda sizi eğitecektir.
 2. Bir e-ihracat planı geliştirin. Dış pazarlarda pazarlanıp pazarlamak, tek yapmanız gereken bir ihracat planı yapmanız gerekir. Bir e-ihracat planı, ticaretin dijital yönlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
 3. Ürünlerinizi dış pazarlar için . Dış pazara girmeden önce ürünlerinizin mevcut haliyle uygun olan emin olmanız gerekir. Ürünleriniz için tüm olan özel dış düzenlemelerin yanı sıra dış pazarlarınızdaki zevkleri ve tercihleri ​​de göz önünde bulundurmanız gerekir. Dış pazarları değişeceğini unutmayın, bu bazı ürünlerinizi sattığınız veya satmayı düşündüğünüz dış pazarları uygulayabilirsiniz.
 4. E-ihracatla ilgili yasal konular araştırın . Diğer ticari işlemde olduğu gibi, e-ticaret işlemlerini düzenleyen yasa ve bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çeşitli yerel ve yabancı düzenlemelere uyduğundan emin olmak için uluslararası hukukta bir avukata danışın.
 5. Yurtdışına satış yapmak için web sitenizi kullanın . İnternet, kısa kaynaklara sahip KOBİ’ler için kritik bir satış aracıdır. Birden fazla dilde içerik sunan çok dilli bir web sitesi geliştirmeyi düşündü. Farklı dillerin birden çok ülkedeki müşterilere ulaşmayı hedefliyorsanız bu gerekli olacaktır.
 6. Ürünlerinizi gönderin. Satış yaptıktan sonra ürünlerinizi müşterinize ulaştırmanız gerekir. Uluslararası nakliye süreci karmaşık olabilir. Yurtdışına ürün göndermenin yükünü hafifletmek için nakliye şirketlerinin, gümrük komisyoncularının ve ikmal evlerinin yardımına başvurabilirsiniz.
 7. Ödeme alın. Mallar gönderilmeden önce çevrimiçi ödeme için düzenleme yapmak, mallar gönderildikten sonra ödemeyi tahsil etmek zorunda kalmamanıza yardımcı olacaktır. Çevrimiçi ödeme seçenekleri arasında üçüncü taraf kredi kartı işleme şirketleri, çevrimiçi para transferi hizmetleri ve ön ödemeli kredi hizmetleri bulunur ve bunların tümü İnternet üzerinden ödeme ve para transferlerinin yapılmasına izin verir. Bu şirketlerin sunduğu hizmetler tüm ülkelerde mevcut değildir.

E-ihracat ve E-ticaret nedir ve nasıl yapılır: Uygulamalar ve Faydalar

E-ticaret, satış, müşteri ilişkileri, finans, pazar araştırması ve satın alma dahil olmak üzere birçok olasılığa sahiptir. Bu uygulamaların ihracatçılara sağlayabileceği faydaları olabilir:

 • Ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sunmak ve güncellemek için gereken sürenin azaltılması
 • Çevrimiçi pazarlama ve reklamcılığın esnekliği ve uyarlanabilirliği
 • Yılın 365 günü, günün 24 saati ürün veya hizmetlerinize müşteri erişimi
 • Müşterilerin ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt
 • Daha verimli sipariş ve sipariş işleme
 • Demografi, pazar özellikleri ve rakipler gibi ihracatın temel unsurları hakkında istihbarata daha kolay erişim
 • Belirli ürün ve hizmetlerin fiziksel teslimi yerine elektronik
 • Dünya pazarlarına erişim ve dolayısıyla daha fazla ihracat fırsatı

İnternet olmadan iş yapıyormuş gibi, ihracatın geleneksel tarafı olan nakliye, gümrük düzenlemeleri ve çalışma izinlerini çözmeniz gerekecek. Bu açıdan, e-ticaret ihracatı o kadar da değiştirmedi. 

E-ihracat ve E-Ticaret nasıl yapılır: Potansiyelinizi Belirleyin

E-ticarette başarılı olacaksanız, şirketinizin çevrimiçi iş potansiyeline ilişkin net bir değerlendirmeyle başlamalısınız. Kendinize şu soruları sorun:

 • BT kaynakları:  İnternetteki varlığınız ne kadar karmaşık? BT projelerini yönetmede ne kadar deneyiminiz var? Yeni teknolojiden ve onu nasıl kullanabileceğinizden haberdar mısınız?
 • Yönetim:  E-ticaret stratejinizin genel hedef kurumsal bağlamında almanız gerekir. İşletmenizin hangi bölümlerinin İngilizce dilinde yazıldığını? 
 • Personel:  Çalışanlarınız e-ticaret stratejinizi anlıyor mu? Yanlış girdisini sordunuz mu? Onları ihtiyaç duyabilecekleri yeni beceriler eğitmek için bir planınız var mı?
 • Yorumlamak:  Düşüncelerinizi potansiyel yeni işleri yapmak için başkalarını kullanıyor musunuz? E-ticaret müşterilerinizin güvenliği ve gizlilik ele alıyor mu? Web siteniz kullanıcı dostu mu?
 • Rekabet:  Rekabetlerinizin e-ticaret girişimlerinin ve rakibinizi nasıl etkileyebileceğini farkında mısınız?
 • Tedarikçiler:  Çevrimiçi satın alarak satın alma maliyetlerini düşürebileceğinizi biliyor musunuz? Tedarikçileri aramak için interneti kullanıyor musunuz? E-ticaret stratejinizi planlamanıza yardımcı olması için yararlı girdisini kullandınız mı?
 • Karlılık:  E-ticaret stratejiniz için maliyet-fayda analizleri yaptınız mı? Başlangıç ​​maliyetlerini amorti etmenin ne kadar süreceğini biliyor musunuz?

Teşhisin sonunda, bir e-ticaret stratejisi benimsemeye ne kadar hazır olduğunuza dair ayrıntılı bir analiz elde edeceksiniz. Bu girişimde rekabet gücünüzü artırmanın yollarını da bulabilirsiniz.

e-ihracat ve Yerelleşme

Web sitenizi hedef pazarınıza uyacak şekilde uyarlamaya  yerelleştirme  denir.

Bir ihracatçının web sitesinin en azından bir kısmının, hedef pazarın ana dilinde bilgi sunması gerekir. Bir web sitesini tamamen çevirmek pahalı olabilir, bu nedenle profesyonel çevirmenlerin yalnızca en önemli sayfaları yerelleştirmesini sağlayarak başlamayı tercih edebilirsiniz.

Gereksinim duyulan diğer değere uygunluk, para birimi değeri ve ödeme yöntemleridir. Pazarın geleneklerini, yasalarını ve geleneklerini ve dilini yansıtan markalaşma, potansiyel bir alıcının daha fazla evinde hissetmesini sağlayabilir. Fiyatlandırma, nakliye ve vergi hesaplamaları için yerel para birimini kullanmak da etkili olacaktır. Onunla ilgili olarak, yerel ödeme kabul etme ve bunu verimli, basit ve güvenli bir hale getirmek gereklidir.

Web sitesi ve SEO

Uluslararası arama motoru optimizasyonu (SEO) gereksinimleri geleneksel SEO için ek zorluklar oluşturduğundan, hedeflenen bir alan adı ve barındırma stratejisi, sitenizin uluslararası müşterileriniz tarafından kolayca bulunmasını sağlamaya yardımcı olabilir. 

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat

Comments are closed.