İnternetten Yeni Müşteriler Bulmak - İhracat rehberi

İnternetten Yeni Müşteriler Bulmak

March 19, 2021
176
Views

İnternet, dünyanın dört bir yanından ziyaret edilmesi mümkün olan büyük bir elektronik kaynaktır. Bu da internetten yeni müşteriler bulmak için firma ve markaları harekete geçirmiştir. Örneğin firmalar ve markaları, e-ticaret siteleri ile denizaşırı tüketicilere ve müşterilere ulaşabilirler.

İnternetten yeni müşteriler bulmak için Amazon.com veya Alibaba.com gibi dünya çapında 400’den fazla e-pazar yeri bulunmaktadır. Yalnızca Çin, büyük hacimli e-pazarlar: Tmall, Jumeii, ASOS China, JD.com, VIP.com, Kaola.com ve Suning.com; moda, sağlıklı gıda, cilt bakımı ve kozmetik gibi popüler tüketim ürünleri satan özel portallar işletmektedir. E-ticaret siteleri markanız için internetten yeni müşteriler bulmak, farkındalık oluşturabilmek ve büyümesine yardımcı olmak için büyük bir potansiyel sağlar. Gerçek zamanlı satışlarınızı analiz etmenize olanak sunarak, tüketicilerin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu da öğrenebilirsiniz. Böylelikle internetten yeni müşteriler bulmak sizin için daha kolay hale gelecektir.

İpucu: Eximfix alıcı ve satıcıları aracısız bir araya getiren B2B ihracat platformudur. Satıcılar platforma üye olarak firma profili oluşturarak ürünlerini yükleyebilir ve talepleri inceleyip teklif gönderebilir. Alıcılar ürünleri inceleyip firma ile direkt iletişime geçebilir.

E-ödemeler

İpucu : Çevrimiçi ödeme (mallar gönderilmeden önce), mallar gönderildikten sonra ödemeyi tahsil etmek zorunda kalmamanıza yardımcı olacaktır. Ödeme seçenekleri arasında üçüncü taraf kredi kartı işleme sözleşmesi, ödeme hizmetleri, ön ödemeli kredi hizmetleri bulunur ve internet üzerinden ödeme ve para transferi yapılmasına izin verir.

Bir e-ticaret ihracatçısı, elbette geleneksellerden herhangi biri ile ödeme yapabilir. Perakende müşteriler kredi kartıyla ödeme yapma eğilimindedir. Bir kredi kartı ödemesi mümkün değilse veya tavsiye edilmezse, ücreti müşterinin elektronik ödemesini (e-ödeme) alan ve sonra havale eden bir şirketin hizmetlerinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Bu uzman işletmeler ödeme sistemlerini aşağıdaki gibi hizmetlerle entegre eder:

  • Kataloglar, stok kontrolü ve sipariş işleme dahil olmak üzere yerine vitrinler oluşturmak
  • Dolandırıcılık koruması sağlamak
  • Çok dilli ve çok para birimi desteği sunmak
  • Akreditif vermek
  • Çevrimiçi, gerçek zamanlı işlem gerçekleştirme sağlamak

Dünyada e-ticaretin profili

Dünyada e-ticaretin hızla yayılması dünya çapında manşetlere taşındı ve hem yabancı hem de yerli firmalar için iş ortamını yeniden şekillendirdi. Halihazırda dünyanın en büyük e-ticaret pazarı Çin’in, 2011’den bu yana yılda %50 büyüdü. Çin’deki nüfusun yarısından fazlası, alışverişler için Alipay’i kullanıyor.

Çevrimiçi müşterilerinizi desteklemek

Sürdürülebilir destek, işlerin tekrarlanmasını sağlamak için çok önemlidir. Elbette bunu telefon, e-posta, faks ve posta sistemi gibi geleneksel yöntemlerle yapabilirsiniz. Ancak iyi bir e-ticaret müşteri destek sistemi size avantaj sağlar.

Gizlilik, müşteriler için oldukça önemli bir konudur. Müşterilerin sizinle yapacakları tüm elektronik işlem bilgilerinin güvenli olduğunu ve kişisel bilgilerinin korunduğunu belirtmeniz ve bunu sağlamanız gerekir.

Çevrimiçi iş yaparken sizin ve müşterilerinizin karşılaşacağı riskleri ortadan kaldıran bir strateji hazırlamanız gerekir. Bu risklerin farkında olun ve sorun haline gelmeden önlemler alın.

İpucu : Yurtdışındaki müşteri memnuniyeti sağlamak ve sunmak için politikalarınızı düzenlemeniz önemlidir.

İnternetten yeni müşteriler bulmak için etkili yöntemlerden biri: Sosyal medya ağları

Sosyal medya, etkili bir iş geliştirme aracıdır. Haberler, bilgi edinmek ve paylaşmak için aboneli bir platform olarak kullanılır. Sosyal medya, potansiyel tüketiciye ve kurumsal müşteriye ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak için uygun bir kanalı da temsil edebilir. Gönderilerinizi güncel tutmayı ve paylaşımlarınızda ürün satışı ile ilgili aksiyon almak için yönlendirmeyi unutmayın.

İpucu : Yalnızca satışla ilgili bilgileri paylaşmakta ısrarcı olmayın. Tüketiciler, markanızı takip etmeyecekler. Önce satmayın. Takipçilerinizi eğlendirmeye, onlarla iletişime geçmeye ve / veya onları eğitmeye çalışın.

Bir Facebook sayfası veya Twitter sayfası oluşturmadan önce, boşa giden kaynaklar ve kötü sonuçlarla karşılaşmamak için acele etmeyin ve iyi bir iletişim planı oluşturun. Yatırımınız için olumlu getiriyi iyi araştırılmış bir sosyal medya stratejisi sağlayacaktır.

Strateji oluşturmadan önce, hedef kitlenizi ve rakiplerinizin sosyal medya platformlarını inceleyip analizler çıkartmanız size ipuçları verecektir. Ardından, ilk sosyal medya çalışmalarınızı hedef kitlenizin en sık kullandığı platformlara odaklayıp planlamanız sağlıklı olur. En uygun iletişim şekli için:

  • Demografiniz nedir ve nerede toplanır? Nasıl iletişim kurar ve nasıl davranışlar sergiler?
  • Tercih edilen medya Facebook, LinkedIn veya Twitter mı? Hedef pazarınızla ilgili başka veya yerel sosyal medya platformları var mı (ör. Dünya WeChat veya Almanya’da XING)?

Sosyal Medya ve Paylaşımlar

Sosyal medyada başarılı olmak için güncellemeler paylaşmalısınız. Paylaşım olmadan, takipçilerinizle bir etkileşim kuramazsınız. Platformun ne olduğu ve kim tarafından güncelleneceğini belirten gayri resmi bir plan hazırlayın.

Kullanıcıların içerik fayda (yani bilgi, eğlence veya indirimler) sunan markaları takip etme oranları daha yüksektir. Sosyal medya, hem mevcut müşterilerle hem de potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için kullanılabilir. Sosyal medyada takipçi kitleniz “beğenen” veya mesajınızı yeniden paylaşan bir kitleye sahip olmakla ilgili değildir. Kullanıcılarla ilk önce ilişki kurmak ve iletişime açık olmak önemlidir. Markanıza, şirketinizin ürün veya hizmetleriyle ilgili paylaşımların haricinde, eğlenceli ve bilgilendirici paylaşımları düzenli hale getirerek değer katabilirsiniz.

Sahip olduğunuz sayfa ve paylaşımları daha ilgi çekici hale getirmek için görsel, resim ve infografikler ekleyip paylaşmayı deneyin. Mesajınızı güçlendirmek için sektörünüzde tanınmış otoritelerden (bireyler, dernekler, devlet kurumları, saygın haber kaynakları gibi) bilgileri paylaşarak farklılık oluşturmak da size fayda sağlayacaktır.

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat

Comments are closed.