İhracatta Pazar Çeşitlendirmesi - İhracat rehberi

İhracatta Pazar Çeşitlendirmesi

September 27, 2021
153
Views

“Bütün yumurtaları bir sepete koyma” sözünü muhtemelen biliyorsunuzdur. Bunun iş stratejiniz için de geçerli olduğunu biliyor muydunuz? Tüm zamanınızı, kaynaklarınızı ve enerjinizi tek bir alana odaklarsanız, bağlam değişirse her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. ihracatta pazar çeşitlendirme stratejisine sahip olmak işletmeniz için uzun vadeli istikrar ve büyümesine fayda sağlayacaktır.

Bu çeşitlendirme kavramı, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için işletmelerin uluslararası alanda genişletilmesi için önemli bir husustur. Bir çeşitlendirme stratejisine sahip olmak, işletmenizin uzun vadeli istikrarına ve büyümesine fayda sağlayacaktır.

Bu yazı, uluslararası pazarlara yönelik operasyonlarını büyütmekle ilgilenen işletmeler için önemli hususlara ışık tutuyor. Küresel genişleme yolculuğu, pazar geçişinin kolaylığına, iş süreçlerine ve uyarlanabilir kaynakların kapsamına göre değişebilir. Bu kısa kılavuz, şirketinizin işinizi yurt dışına genişletmek için doğru kişiselleştirilmiş yolu belirlemesine, yeni pazarlara açılmanın değerini bulmasına ve işinizi küresel ölçekte başarılı bir şekilde büyütmeye hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Uluslararası Pazarları Çeşitlendirmek

Yeni pazarlara girmekle ilgilenen bir şirket olarak, ilk adımınız bunu yapmanın mümkün olup olmadığını değerlendirmektir. İşinizle küreselleşmeye hazır olup olmadığınıza karar vermenize yardımcı olacak değerli bilgileri bulmak için sitemizde bulunan diğer yazıları da mutlaka incelemenizi öneririz.

İşinizle küreselleşmek, başarılı olmak için zaman, kaynak ve motivasyon gerektirir. Aşağıdaki küresel genişleme yolları, uygulama kolaylığına göre sıralanmıştır. Sizin için doğru olan yolu keşfedin!

Mevcut ürün veya hizmet düzenlemeleri

Bu, iklim, yasalar ve yönetmelikler ve kültürel uygunluk gibi piyasa koşullarıyla ilgili mevcut bir ürün veya hizmette küçük ayarlamalar yapmak olarak tanımlanabilir. İşletme sahiplerinin yurtdışındaki potansiyel müşterilere ulaşmasına yardımcı olan ücretsiz bir araç olan Google Market Finder’a bakın. Bu, çeşitlendirmenin en basit yoludur, çünkü aşağıdaki ayarlamaları yapmak için gereken araçlar çoğu işletme tarafından kolayca erişilebilir durumdadır:

 • Geçiş yapmadan önce, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için yurtdışında iş yapan sektördeki rakipleri araştırın.
 • Etiketleme, paketleme ve içerik açısından ülke ürün veya hizmet düzenlemelerini karşılayın.
 • Hedef ülkeye bağlı olarak, ürün paketleme ve nakliye yöntemleri farklı iklimlere uyum sağlamak için değişebilir.
 • Bilgileri ülkenin ulusal diline çevirin.
 • E-ticaret kullanıyorsanız, para birimi, dil, nakliye ve iadeler vb. açısından belirli pazarlara uyarlanmış bir platform oluşturun.
 • Pazarlama ve reklam taktikleriyle uluslararası tüketicilere nasıl ulaşacağınızı düşünün.

Tip: Google Market Finder, gelecek vaat eden hedef pazarları belirlemenize yardımcı olabilir, istediğiniz pazarlara uygun planlama operasyonlarına yardımcı olabilir ve uluslararası pazarlama stratejinizi geliştirirken size dikkat edilecek noktalar sağlayabilir.

Ürün Bandı Genişletme

Değişen uluslararası tüketici zevkleri için çeşitliliği artırmak amacıyla mevcut bir ürün veya hizmete mevcut bir marka adı altında özellikler eklemek, farklı pazar segmentlerine ulaşma yoludur. Aşağıdakiler, ürün hattınızı nasıl çeşitlendireceğinize dair örneklerdir:

 • Mevcut pazar kategorinizde yeni ürünler veya hizmetler oluşturmak: yeni tatlar, biçimler ve renkler tanıtmak.
 • Yeni bir demografiye hitap etmek: istenen demografiye ulaşmak için farklı reklam mesajları ve kanalları kullanarak ambalaj ve etiketleme görünümünü değiştirmek.
 • Ürün fiyat noktasını pazarlıktan lükse kadar her yeri temsil edecek şekilde değiştirmek: fiyat aralığındaki tüketicileri hedeflemek için farklı reklam mesajları ve kanalları kullanarak ambalaj ve etiketlemeyi her bir fiyat noktasına uyacak şekilde ayarlamak. Bu, ürün hattınızı benzersiz kültürel algılara uyacak şekilde başarılı bir şekilde çeşitlendirmenin önemli bir yönü olabilir.
 • Karşılanmayan ihtiyaçların karşılanması: Ürününüzden veya hizmetinizden veya benzerlerinden daha fazla ne istediklerini görmek için mevcut tüketicileri ve uluslararası tüketicileri dinleyin, tüketici ihtiyaçlarının zaman içinde nasıl geliştiğine ve değiştiğine dikkat edin ve buna göre ayarlayın.

Marka Genişletme

Bu strateji, bir işletme mevcut pazarında iyi kurulmuş ve uluslararası alanda tanınan bir marka olduğunda genellikle başarılı olur. Bu, yeni bir ürün kategorisine genişletmek için mevcut marka adınızı kullanmak anlamına gelir. Marka genişletme, mevcut ürün ve hizmetlerinizi tamamlayan yeni bir ürün veya hizmet geliştirerek yapılabilir. Bu stratejiyi uygularken bazı önemli hususlar aşağıda verilmiştir:

 • Uzantı, güveni korumak ve müşterilerle kafa karışıklığını önlemek için işletmenizin marka kimliğine bağlı kalmalıdır.
 • Markanızı genişletme kararı, eklemenin uzun vadede başarılı olmasını sağlamak için yoğun bir şekilde araştırılmalıdır.
 • İşletmeniz finansal açıdan istikrarlıysa, genişlemeyi düşündüğünüz alanda önceden kurulmuş bir işletme satın alarak bir marka genişletmesi de yapılabilir.

Bitişik Pazar Genişlemesi

Bitişik pazar genişlemesi; bir işletmenin keşfedilmemiş bölgelere doğru genişlemesini ifade eden başka bir çeşitlendirme biçimidir. Dubai merkezli bir işletme olduğunuzu varsayalım. Çevre ülkelerdeki (Katar, Umman, Bahreyn…) pazarlara da açılabilirsiniz. Bir pazara açılmak, yeni bir değer kaynağı oluşturmak için işletmenizin temel yetkinliklerini kullanmak anlamına gelir. Bu stratejiyi kullanma başarısı, iyi bilinen bir itibara, yerleşik becerilere, pazar erişilebilirliğine ve işiniz için stratejik olarak uygun bir genişleme fırsatına sahip bir işletme gerektirir.

Tanım olarak Stratejik uyum, bir kuruluşun kaynaklarını ve yeteneklerini dış çevredeki fırsatlarla ne derece eşleştirdiğini ifade eder. Kendinize sorun, “Değer oluşturma potansiyeli var mı? Pazar erişilebilirliğim var mı?”

Çeşitlendirmenin Faydaları

 • Yatırımlarınızın birden fazla alana yayılması nedeniyle riski azaltır; bir pazar başarısız olursa, diğerlerinde başarı başarısızlığın etkisini azaltacaktır.
 • Dış pazarlardaki düşük rekabet nedeniyle daha büyük pazar potansiyeline erişmenize yardımcı olur.
 • İşletmenizin genel pazar payını artırır.
Çeşitlendirmeye giden yolFaydalar
Mevcut Ürün/Hizmet DüzenlemeleriGerekli kaynaklara erişilebilirlik, Benzer pazarlara sorunsuz genişleme
Ürün Bandı GenişlemesiTüketici erişimini ve potansiyel müşteri tabanını artırır, Rekabet avantajı sağlar
Marka GenişlemesiMarka görünürlüğünü ve tüketici ilgisini artırır Çeşitlilik sunar ve yeni müşteriler çeker
Bitişik Pazar GenişlemesiYeni müşteri havuzuna erişim, Temel yetkinlikler ve bunların nasıl uyarlanacağı konusunda daha derin bir anlayış

Potansiyel Zorluklar

İşinizi çeşitlendirirken, zorlukların ve bunlarla nasıl başa çıkılacağının farkındaysanız, engellerin başarıya olası etkisi en aza indirilebilir veya önlenebilir. Anahtar, bir zorluğa işinizi öğrenmek ve büyütmek için bir fırsat olarak yaklaşmaktır.

Rakip – Envanterinize yeni ürün ve hizmetler eklemek, öncekilerin satışlarını bozabilir. Bu fenomen, yeni ürün veya hizmet mevcut üründen talep aldığında ve genel satışları azalttığında ortaya çıkar. Bu, etkili bir şekilde kullanılırsa olumlu bir strateji olabilir; rakiplerden pazar payı almak.

Algı – İşinizi tamamen alakasız bir pazara genişletirseniz, kaynaklarınızı birden fazla sektöre tahsis ettiğiniz için marka adınız daha az güvenilir olarak algılanabilir. Bundan kaçınmak için, işletme uzantınızın marka kimliğinize uygun olduğundan ve müşteriler için anlamlı olduğundan emin olmak için kapsamlı araştırmalar yapılmalıdır.

İtibar – İşletmeniz ister bir ürün hattı genişletmesi, marka genişletmesi uyguluyor veya bitişik bir pazara açılıyor olsun, yeni ürün veya hizmetin itibarınıza zarar verme olasılığı vardır. Tüketicilerin nasıl tepki vereceğini tahmin etmek için lansmandan önce pazar araştırması yapılmalıdır.

Başarısızlık – Yeni ürün veya hizmet, kültürel zevkler ve tercihler, yasalar ve düzenlemeler, ekonomik iklim vb. anlaşılmaması veya seçtiğiniz pazardaki rekabet avantajının olmaması nedeniyle uluslararası pazarlarda başarısız olabilir. Bazı durumlarda olaylar beklenmedik bir şekilde meydana gelir ve olumsuz piyasa koşullarına neden olabilir.

Çalışma için sorular:

 1. İşinizi çeşitlendirmek için ne kadar zaman, kaynak ve çabaya odaklanmaya hazırsınız?
 2. İşletmeniz kaç yıldır faaliyet gösteriyor?
 3. Genişleme kapasiteniz var mı? Spesifik olarak, insan sermayesi, operasyonlar, motivasyon vb.
 4. Mevcut hedef pazarınızı genişletmekle ilgileniyor musunuz?
 5. Müşterilerinizin ürününüzden veya hizmetinizden daha fazlasını istediğini fark ettiniz mi (örneğin, “Bunu yapmalısın”, “Keşke buna sahip olsalar”, “Şu olsaydı daha iyi olurdu”)? Bu önerilere göre hareket etmeyi düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, ne zaman?
 6. Ürün veya hizmetlerinizde daha fazla çeşitlilik sunmakla ilgileniyor musunuz?

Eximfix ile internette bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü arttırın.

Çoklu dil alt yapısı ile tüm dünyadan alıcı ve satıcılara ulaşabilir, firmanıza ve ürünlerinize alıcıların ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Şimdi ücretsiz üye olun.

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat

Comments are closed.