En Çok İhracat Yaptığımız Ülkeler - İhracat rehberi

En Çok İhracat Yaptığımız Ülkeler

February 15, 2021
179
Views

En çok ihracat yaptığımız ülkeler son yıllarda değişmedi. Bazı yıllar gerçekleştirilen olağan dışı yurt dışı satışlar nedeniyle listenin üst sıralarında yer alan ülkeler dışında genelde bu ülkeler hep aynı kaldı. Örneğin 2019 ve 2018’in en çok ihracat yapılan 4. ülkesi olan Irak 2012- 2013 ve 2014’de 2. sıradaydı ama listenin son yıldır 2.  sırasında İngiltere yer almaktadır.

Bu yazımızda Almanya’nın yıllardır açık ara birinci olmaya devam ettiği Türkiye ihracatını mercek altına alacağız.

Kaynak: TB & TÜİK
Not: 1- Ülkeler 2020 yılı Aralık ayı ihracat büyüklüklerine göre sıralanmıştır.
2- 2019 yılı Ocak-Aralık aylarına ilişkin veriler resmi dış ticaret verilerinden, 2020 yılı Ocak-Aralık aylarına ait veriler ise Ticaret Bakanlığı idari kayıtlarından derlenerek hazırlanmıştır.


EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKELER DEĞİŞMİYOR
En çok ihracat yaptığımız ülkeler son 10 yılda çok büyük değişiklikler göstermedi. Türk ihracatçıları dünyanın bütün ülkeleri hedef pazar olarak belirlemiş olsalar bile ana pazar hep yakın coğrafyadaki Avrupa Birliği ülkeleri oldu ve en çok ihracat yapılan ülkeler hep bu ülkelerdi. Ortadoğu pazarına da ciddi satışları olan ihracatçılar özellikle 1990’larda sonra siyasi konjoktürün ve dünya haritasının değişmesi, yeni pazarların oluşması ile birlikte tam anlamıyla dünyaya açıldı. Afrika’nın en uzak köşelerinden, Avustralya’ya, Asya’ya, Amerika’ya kadar uzanan coğrafyada iş yapan ihracatçılar ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağladı.

Dış Ticaret Açığı Nedir, Neden Olur? Dış Ticaret Açığı Nasıl Hesaplanır?
Dış ticaret açığı son günlerde sürekli duyduğumuz kelimeler arasında yer almaya başlamıştır. Özellikle ekonominin seyri açısından önemli bir olaydır. Haberlerde bile rastladığımız dış ticaret açığının ne anlama geldiğini öğrenerek finansal konuları daha iyi anlayabilirsiniz. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenler için dış ticaret açığı nedir, neden olur? Ticaret açığı nasıl hesaplanır merak edilen detayları derledik.

Dış Ticaret Açığı Nedir?
Dış ticaret ülkemizde yapılan ticari faaliyetlerdeki ihracat anlamındadır.
Dış ticaret açığı ülkemizde yapılan ithalat ve ihracat toplamındaki dengenin bozulması anlamına gelmektedir. Dışarıdan alınan ürün ve hizmetlerin bizim yaptığımız ürün ve hizmet satışlarından daha fazla olması anlamına gelmektedir. Örneğin; yurtdışına toplam satışımız 160 milyar dolar ve buna karşılık yurtdışından alım yaptığımız ürünlere 180 milyar dolar ödersek, 20 milyar dolar dış ticaret açığımız vardır. Dengenin bu şekilde bozulması durumunda ortaya çıkan açık dış ticaret açığı olarak adlandırılmaktadır.

Dış Ticaret Açığı Neden Olur?
İthalattan oluşan giderin ihracattan elde edilen gelirden yüksek olması dış ticaret açığının oluştuğu anlamına gelmektedir. Bu açığın nedeni bazı temel nedenleri olmaktadır. Öncelikle yerli üretimin olmaması ya da azlığı en başta gelen sebeplerdendir. Yerli üretimin azlığı dışa bağımlı olmayı tetikleyerek dış ticaret açığının artmasına neden olur. Var olan yer altı ya da yer üstü kaynaklarının yeterince kullanılamaması da dış ticaret açığına neden olabilir.

Dış Ticaret Açığının Kapanması İçin Neler Yapılabilir?
Öncelikle yerli üretime hız vermek gereklidir. Yer altı kaynaklarının daha iyi şekilde faydalanılmasını sağlamak gerekir. Yeni yeraltı kaynaklarını keşfetmek bu konuda önemlidir. Yer üstü kaynakların da kullanımı dikkate alınmalıdır. Bu şekilde açığın kapanması ticaretin dengelenmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Yazı Kategorisi:
Bilgi Bankası · İhracat · İstatistikler

Comments are closed.