İhracatta Ortak Riskler - İhracat rehberi

İhracatta Ortak Riskler

March 22, 2021
182
Views

ihracatta ortak riskler konusundaki en yaygın riski türlerinden bazılarına ve her biri için uygun bir çözüme bakacağız. Bu, ticaretle ilgili çeşitli zorluklar konusunda sizi uyarmaya ve bunlarla başa çıkmak için etkili bir yaklaşım hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Kargo

ihracatta ortak riskler listesinde ilk değineceğimiz konu kargo. Malların iç pazarda dolaşımı çok sayıda tehlike arz eder. Ülkeler arasında böyle bir hareket olduğunda risk büyür. Nakliye sırasında hasar görme, tüm gönderilerin kaybolması veya parçalarının çalınması riski vardır.

Uluslararası lojistik yasalarını anlamanız zorunludur. Farklı incoterms sorumluluk koşullarını belirler ve işinizi yapabilir veya bozabilir. Sigorta teminatları küresel ticarette kullanışlıdır. Taşımacılık ve lojistik konularla ilgili risk düzeyini azaltırlar. Ayrıca size gönül rahatlığı sağlar ve işinizi kolaylaştırır.

Politikalar

Dış ticaret politikası ve ihracat idaresi düzenlemeleri sürekli değişiyor. Aynı ticaret politikasının farklı pazarlarda farklı uygulandığı durumlar da vardır. Hem ihracatçı hem de ithalatçı ülkelerdeki yasalar, herhangi bir uluslararası ticaret anlaşmasının sonucunu etkiler. Tüm farklı hedef pazarlarla ilgili olarak sürekli gelişen bu gerçekleri parmaklarınızın ucuna getirmek oldukça zor görünüyor.

İlgili riskleri azaltmanın bir yolu, ticaret yapmak için ithalat ihracat acenteleri veya ticaret evlerinden yararlanmaktır. Bunlar genellikle farklı pazarlarda geçerli olan politikalara aşinadır. Ayrıca, ihracat kontrol bilgilerine ve ilgili yasal gerekliliklere erişmenin kolay olduğu bir iştirakçiler ağına da sahiptirler.

Kültürel Riskler

Dil ve kültür açısından sizinkinden büyük ölçüde farklı olan bir pazarla uğraşırken, temkinli davranmak akıllıca olacaktır. Bu bazen meseleleri büyük ölçüde karmaşıklaştırabilecek yanlış anlamalara yol açar. Bazen iç piyasalarda uygun ve zararsız görülen bazı şeyler diğer piyasalarda da rahatsız edici olabilir.

Bu, pazar nüanslarını tam olarak anladığınızdan emin olmak için sizin açınızdan durum tespiti gerektirir. Saldırıya neden olmamak için ambalajınızı farklı pazarlara uyarlayın. Bu pazarla daha iyi ticaret yapmak için kültür hakkında uygulamalı bir fikir edinmek için bir ziyaret bile planlayabilirsiniz.

ihracatta Ortak Politik Riskler

Hedef pazar ülkesindeki siyasi iklim çok önemlidir. En son gelişmelerden haberdar olmamak size bir servete mal olabilir. Siyasi istikrarsızlık olduğunda, bankalar gibi büyük kurumların bile darbeyi çekebileceğini unutmayın. Bu, mallar için ödemeyi karmaşıklaştırabilir ve maliyetli gecikmelere yol açabilir.

Ek olarak, bazı hükümetler ticaret faaliyetlerine müdahale eder ve serbestleşmeyi engeller. Örneğin Küba veya Güney Kore gibi ülkelerle ticaret yapmadan önce, bunu araştırmak akıllıca olacaktır.

Mal ihracatının bu tür sorunları ile uğraşırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, güncel gelişmeleri yakından takip etmektir. Bu, ödeme yapmama ile uğraşmanız gerektiğinde daha fazla sorunu önleyecektir.

ihracatta Ortak Riskler Kredi

ihracatta ortak riskler başlığı altında en büyük risklerden biri kredi riskidir. İthalatçıların itibarını ve itibarını doğrulamak çok zordur. Bunun nedeni, dış pazarlardaki mesafe faktörü ve yabancı çevrelerdir. Bu, mallar için geç ödeme veya ödeme eksikliği riskini artırır. Ayrıca, özellikle kapsamlı bir geçmiş kontrolü yapmadığınızda, düpedüz dolandırıcılığa da yol açabilir.

Bu engeli aşmak için, her bir ticaret ortağının itibarını değerlendirmek için enerji ve zaman harcamanız gerekir. Kendinizi mali kayba karşı korumak için, kusursuz ödeme yöntemlerini kullanmak en iyisidir. Kredi Mektupları gibi uluslararası ödeme süreçleri, mallar için ödemeyi garanti eder ve ödemeyi beklemekten kaynaklanan endişeyi azaltmaya yardımcı olur.

Para Birimi Dalgalanmaları

Tüm dünya para birimleri günlük olarak dalgalanmalara tabidir. Herhangi bir para birimi için geleceğin ne getireceğini doğru bir şekilde tahmin etmek imkansızdır. Bu, ihracatçıların zaman zaman spekülasyona güvenmesi gerektiği ve pazar beklenmedik bir dönüş yaptığında zaman zaman büyük kayıplara yol açabileceği anlamına gelir.

İhracatçıların bu riski önlemek için izledikleri zaman içinde test edilmiş bir strateji, vadeli döviz koşullarını satın almaktır. Bu, ödemeyi dalgalanmalara karşı korumaya yardımcı olur ve zararın azaltılmasına yardımcı olur.

ihracatta Ortak Riskler Kalite

Satılık mal ithal etmenin en büyük risklerinden biri kalitesiz ürün almaktır. Bu, bazen ithalatçıların tüm bir gönderiyi reddetmesine ve mali kayba yol açmasına neden olur. Mesafe, sipariş ettiğiniz şeyi almanızı sağlamak için sevk zamanında bir kişinin hazır bulunmasını zorlaştırır.

Diğer zamanlarda, yalnızca dürüst olmayan bir ithalatçı tarafından reddedilmesi için çok sayıda kaliteli ürün ihraç edebilirsiniz. Bazıları bunu mallarda daha düşük bir fiyat elde etmek için bir teklifte yapar, bu da büyük bir kayba neden olacak bir harekettir.

Bu ister ithalat ister ihracat yapıyor olun, kendinizi kayıplardan korumanızı gerektirir. Bazı tecrübeli tüccarlar, gönderilen malların kabul edilen standartlara uygun olmasını sağlamak için üçüncü taraf denetim şirketlerinden yararlanır. Bu gideri bölebilir veya sözleşmeye dahil etmek için müzakere edebilirsiniz.

Diğerleri numuneleri büyük bir siparişten önce göndermeyi tercih ediyor. Bir ithalatçı kaliteyi kabul ederse, aynı kaliteyi toplu siparişte gönderdiğinizden emin olmanız gerekir. İthalatçının, numune standartlarına uyması durumunda gönderiyi kabul etmesini gerektiren bağlayıcı bir anlaşmanız olabilir.

Risklere Rağmen Nasıl Başarıyla İhracat Yapılır

Olumsuz düşüncelerin üstesinden gelmenin ve etkili bir ihracat yapmanın ilk adımı, ticaret alanınızda geçerli olan belirli riskleri belirlemektir. Bu, olumsuz sonuçları önlemek için onları tartmanıza ve eşit dikkat göstermenize yardımcı olacaktır. Yukarıda belirtilen tüm zorluklarda, riski azaltmanın ve iş çıkarlarınızı korumanın kanıtlanmış bir yolu vardır.

Risk çözümleriyle ilişkili masraflardan kaçınarak maliyetleri düşürme eğiliminde olmayın. Çok daha maliyetli hale gelebilir ve hatta işletmenizin nihai olarak çökmesine neden olabilir. Zihninizi hazırlayın ve mal ihraç etmenin bu sorunlarından herhangi biriyle karşılaşmadan çok önce bir karşı strateji geliştirin. Bu, ticaretle ilgili sayısız avantajdan yararlanmanıza ve belirli bir başarının tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Yazı Kategorisi:
İhracat

Comments are closed.