Küçük İşletmeyi Büyütme Kılavuzu: Küçük İşletmeyi Nasıl Genişleteceğinize Dair 16 İpucu - İhracat rehberi

Küçük İşletmeyi Büyütme Kılavuzu: Küçük İşletmeyi Nasıl Genişleteceğinize Dair 16 İpucu

February 16, 2021
134
Views

İşletmenizin mevcut büyüklüğü ne olursa olsun, geleceğe hazır olmanız için planlamak ve yapılandırmak en iyisidir. Küçük bir işletmeyi büyütme söz konusu olduğunda, uzun vadede biraz proaktiflik meyvesini verecektir. İşte bir işletmeyi nasıl büyüteceğinize dair 16 ipucu.

 1. Sistemlere yatırım yapın
  Tüm bu işletme sahipliği olayında tam bir baş belasısın. Bunu zaten biliyoruz. Ancak her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışıyorsanız, potansiyel büyüme için kendinizi sınırlıyor olabilirsiniz. Sistemler tarafından desteklenen bir işletme, çok katmanlı genişleme taleplerini karşılayabilen bir iştir.

Küçük işletmeyi büyütme için sağlam bir CRM veya güçlü e-ticaret yazılımı gibi sağlam sistemlere sahip olmak, büyüme ve genişlemenin önemli kısımlarına odaklanmanıza yardımcı olabilir. Hangi yönlerin tekrar eden veya monoton olduğunu görmek için mevcut operasyonlarınızı gözden geçirin ve küçük işletme büyümesine odaklanabilmek için mümkün olduğunca otomatikleştirme veya dış kaynak sağlamayı hedefiniz haline getirin.

 1. Ana sayfanızı iyileştirin
  SEO’yu iyileştirmek ve kaydolmayı veya satın almayı kolaylaştırmak gibi şeyler yapmanın yanı sıra, ana sayfanızın olabildiğince mükemmel göründüğünden emin olun.

Şunu bir düşünün: Web sitenize gelen ziyaretçilerin yüzde 96’sı bir şey almaya hazır değil. Ana sayfanız büyük olasılıkla ulaştıkları yerdir. Dağınıksa veya gezinmesi zorsa, başka yerlere giderler. Web kopyası kötüyse veya ürününüzün değerini göstermiyorsa kapatılacaktır. Bazen basit bir değişiklik, geliri büyük ölçüde artırabilir. Bir video konferans şirketi olan Tandberg, harekete geçirici mesajları geliştirerek olası satış üretimini artırdı. A / B testi ve anahtar kelime optimizasyonu sayesinde Tandberg, ana sayfasında yalnızca ilk ayda yüzde 50 daha fazla potansiyel müşteri sağlayan bir harekete geçirici mesaj oluşturdu.

 1. Analitiğe odaklanın
  Büyük veri analizi pazarı 2020’ye kadar yılda 200 milyar doları aşacak. Açıkça görülüyor ki, pek çok şirket, özellikle de Facebook ve Amazon gibi teknoloji devleri, veri kullanmanın değerini anlıyor. Ve sen de yapmalısın.

The Economist’teki bir raporun belirttiği gibi, “dünyanın en değerli kaynağı artık petrol değil, veridir.” İyi haber şu ki, veriler petrolden farklı olarak herhangi bir şirkete fayda sağlayabilir. Daha da iyisi, milyarlarca doları harcamak zorunda değilsiniz (bazı şirketler öyledir). Bir web sitesine ve sosyal medya sayfalarına sahip bir işletme sahibi olarak, müşterileriniz hakkında bilgi edinmek için ücretsiz veya ücretsiz araçlar kullanabilirsiniz.

Örneğin, Google Analytics hemen çıkma oranını, sayfa ziyaretlerini, sitede geçirilen ortalama süreyi ve hedef kitlenizin web sitenize nasıl ulaştığını gösterir, bu da pazarlama çabalarınızı nereye odaklayacağınız konusunda içgörü sağlayabilir. Unbounce, özellikle açılış sayfalarının nasıl optimize edileceğini ve dönüşümlerin nasıl artırılacağını bulmak için dikkate değer başka bir analiz aracıdır.

 1. Blogunuzu parlatın
  Küçük işletmeyi büyütme için pazarlamacıların yüzde 53’ünün blog gönderilerinin en önemli gelen pazarlama etkinlikleri olduğunu belirtmesi gerçekten şaşırtıcı değil. Bir içerik pazarlama uzmanı olan Corey Wainwright, iyi blog yazmanın web sitenize trafik çekebileceğini, bu trafiği potansiyel müşterilere dönüştürebileceğini, sektörünüzde otorite kurabileceğini ve işiniz için uzun vadeli sonuçlar elde edebileceğini yazıyor. Alışveriş yapanların yüzde 81’inin çevrimiçi araştırma yaptığını düşündüğünüzde, iyi blog gönderileri işinize zaman içinde çok değer katabilir. Potansiyel müşteriler, blogunuz çevrimiçi bir varlığa sahip olduğunda doğal olarak sitenizi bulacaktır. Bu nedenle, içeriğin büyük bir kısmının her zaman yeşil olduğundan emin olun. Bu tür gönderiler yalnızca periyodik güncelleme gerektirecek ve yatırımınız için size daha fazla değer sağlayacaktır.

Tüm bu sitelerde, resimler, blog gönderilerine bağlantılar ve şirketinizle ilgili bilgileri ekleyin. Müşterilerle etkileşim kurun ve onların ihtiyaçlarına ve sorularına yanıt verin. Bu, marka imajınızı geliştirecektir.

Sosyal medya ve dijital reklamcılığın en yararlı yanı, derecelendirmelerden ve incelemelerden yararlanabilmenizdir. Aslında, tüketicilerin yüzde 92’si aile ve arkadaşlarının tavsiyesine güveniyor. Bir müşteri şirketinize bir “beğeni” verirse ve olumlu bir şey söylerse, ağlarındaki insanların dikkatini çekecek ve işinizi büyütebilecek bir ağızdan ağza etki yaratacaktır.

 1. İşletmenizi büyütmek için bir plan yapın
  E-posta ile pazarlama kampanyalarından web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeye ve çevrimiçi incelemeleri teşvik etmeye kadar, işinizi büyütmenin birçok yolu vardır. Anahtar, önce uygulayabileceğiniz bir plana sahip olmaktır. Ne yazık ki, işletmelerin neredeyse yarısı net bir stratejisi olmadan dijital pazarlama yapıyor. Ne yapmak istediğinize dair bir fikriniz olduğunda, ona körü körüne bağlı kalmayın. TSheets’in CEO’su Matt Rissell’in onayladığı gibi, “Küçük işletmenizi büyütmenin en iyi yolu asla kayıtsız kalmamak ve her zaman test yapmaktır. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını belirleyin, hipotezinizi test edin, yineleyin ve tekrar test edin. “
 2. Ölçeklenebilirliğe odaklanın
  Para, zaman ve uzmanlık yetersiz olduğunda, hızlı (veya ucuz) düzeltmeye gitmek cazip gelebilir ve büyük bir finansal yatırım veya öğrenme eğrisi gerektirmeyen temel çözümlere yatırım yapmak akıllıca görünebilir.

Ancak işler her zaman göründüğü gibi değildir.

Evet, bu rüya çözümü zor olabilir ve korkutucu bir öğrenme eğrisine sahip olabilir. Ancak, yalnızca ekonomik görünen, çok sayıda ucuz ve verimsiz sistemin karmaşık bir labirentinde son bulması, uzun vadede maliyete neden olacaktır.

 1. Her zaman bir yedekleme planınız olsun
  Tek kişilik bir mağaza olduğunuzda, işler beklendiği gibi gitmediğinde genellikle hızlı bir şekilde dönebilirsiniz. İşletmeniz büyüdükçe ve daha karmaşık hale geldikçe, bu hızlı ayarlamalar daha zor hale gelir. Acil durumlar veya öngörülemeyen beklenmedik durumlar için bir plan yapın, böylece yoldaki kaçınılmaz tümseklerle başa çıkabilirsiniz.
 2. Hesaplanmış riskler alın
  Küçük bir işletme genişlemesi risksiz değildir. Doğru kararları vermek için bazen konfor bölgenizin dışına çıkmanız gerekebilir. Ne de olsa, guillemot civcivler, sürüsünün geri kalanıyla buluşmak için biçimsiz kanatlarla uçurumlardan dalarak, eğer atlamaları yanlış giderse neredeyse kesin ölüm riskini alırlar.

Sadece şansa güvenmen gerektiğini söylemiyoruz. Küçük işletmeyi büyütme nihai hedefe odaklanarak ve olası engelleri proaktif olarak belirleyerek, bir sonraki adımınız bir risk gibi görünse bile kendinizi başarıya hazırlayacaksınız.

 1. Personele ve kültüre yatırım yapın
  Tek başına girişimciliğin ötesinde büyümek büyük bir adımdır. Ancak, küçük işletmelerini çalışanları, yüklenicileri veya serbest çalışanları içerecek şekilde büyüten başkalarıyla konuşursanız, doğru insanların genişleme hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için ne kadar hayati olduğunu çok geçmeden öğreneceksiniz. Herhangi bir önemli personel genişlemesi bir uyum dönemi ile gelecek ve herkesten özveri ve çaba gerektirecektir, ancak bir kültür ve özverili çalışanlardan oluşan bir kadro oluşturmak uzun vadede karşılığını alacaktır.
 2. Kasıtlı büyüme için tahmin
  Küçük işletmeyi büyütme bazen sizi şaşırtabilir; satışlar aniden artar veya beklenmedik bir fırsat kucağınıza düşer. Bu durumlarda, kendinizi stresli bir yakalama oyununda çabalarken bulacaksınız. Ancak genişleme dikkatlice düşünülebilir ve planlanabilir. Yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım benimseyerek ve yoldaki her adımı önceden planlayarak, acil bir ihtiyaca yönelik stresli reaktif bir yanıt yerine, işletmenizi başarılı bir proaktif büyüme için hazırlayacaksınız.
 1. Güçlü yönlerinize odaklanın
  Başkalarının getirmediği, masaya getirdiğiniz tek şey nedir? Küçük işletmeyi büyütme odaklanmaya devam et Gezegendeki en harika widget’ları yapıyorsanız, o zaman bunu yapın. Mükemmel bir dünyada (zamanın sınırsız olduğu ve uykunun gerekli olmadığı) yapmanız gerektiğini / yapabileceğinizi / yapacağınızı düşündüğünüz pek çok şey, yapmanız gereken şey widget’larınızı daha iyi, daha iyi ve daha iyi hale getirmek. Gerisini halletmek için diğer çözümleri, personeli ve uzmanlığı işe alın veya satın alın.
 2. Mali açıdan anlayışlı olun
  En başarılı işletmelerin bile alt çizgiye dikkat etmesi gerekir. Küçük işletmeyi büyütme genişlemenizde göz ardı ettiğiniz veya hesaba katmadığınız şeyler için bütçenizde her zaman fazladan dolgu bırakın. Küçük şeyler bile bütçenizi rayından çıkarabilir. Gözlerinizi büyük resim VE alt satırda tutun. Yatırımlarınızın hayalleriniz VE banka hesabınız için anlamlı olmasını sağlayın ve daha sonra dar bir noktada kalmamanızı sağlamak için öngörülen maliyetleri her zaman olduğundan yüksek hesaplayın.
 1. Yıllık stratejik planlamanın değerini unutmayın
  “Plan yapamazsanız, başarısız olmayı planlıyorsunuz!” – Benjamin Franklin

Stratejik planlama, harika bir fikir ile gerçek başarı ve büyüme arasındaki bağlantıdır. Tek seferlik bir etkinlikten çok bir operasyon felsefesi, detaylara ve zaman yatırımına sürekli dikkat gerektirir.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Merak etmeyin, sizi koruduk.

Adım 1: İşletmenizin vizyonunu (amacı, misyonu ve temel değerleri) belirleyin İşletme, doğal olarak kaos doğurur, ancak lider olarak rolünüz, vizyonu güven oluşturmaktır. Vizyonunuz, stratejik planlamanızın temelidir. Keap’te vizyonu tanımlamak için bu denklemi kullanıyoruz: Vizyon = Amaç + Misyon + Temel Değerler.

Vizyonunuzu tanımladıktan sonra, bir amaç ifadesi oluşturmanız gerekir. Amaç ifadeniz, şirketinizin “neden” var olduğu ve sizin yol gösterici yıldızınızdır. Keap’te amacımız “küçük işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olmak.”

Ardından, görev ifadeniz geliyor. Önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde başaracağınız “ne” dir ve amacınızı destekler. Keap, Jim Collins tarafından türetilen bir terim olan BHAG [Big Hairy Audacious Goal] kısaltmasını kullanır. 2030 BHAG’ımız, üç yıllık beş görevden oluşuyor. Mevcut misyonumuz [2018 sonunda sona eriyor] misyonumuzun başarısını ölçen beş kategoriye sahiptir:

Müşteri Başarısı
Çalışan Bağlılığı
Finansal Uygunluk
Partner Gurur
Ekonomik etki

Vizyon ve misyonunuza ulaşmada başarılı olmak için, temel değerlerinizi bilmeniz gerekir. İşi “nasıl” yaptırdığınızdır ve kuruluşunuzun temel inançlarını temsil ederler. Keap, kültürümüze rehberlik eden yedi temel değere sahiptir:

Gerçekten önemsiyoruz
Biz buna sahibiz
Her zaman öğreniriz
Güven inşa ederiz
Egoyu kontrol ederiz
Biz büyük hayaller kurarız
Birlikte kazanıyoruz

Tebrikler! Artık, üç ila beş yıllık bir misyona ve kültürünüze rehberlik eden temel değerlere sahip bir vizyonunuz var.

 1. Markanıza odaklanın
  Küçük işletmeyi büyütme için küçük işletmelerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, ayakta kalabilecekleri ve büyüme gösterebilecekleri imajını korumak ve bu imajı gerçek sonuçlarla destekleyebilmektir. Bunu temsil eden bir markaya sahip olmak, yatırımcılarına ve müşterilerine olan güvenini sağlamlaştırmak için çok önemlidir.

Etkili ilişki yönetimi, ağ oluşturma, stratejik tasarım ve pazarlamanın birleşik çabasıyla, bu imajı oluşturmak ve sürdürmek için uygun maliyetli bir strateji oluşturmak mümkündür.

Müşteriler

Müşterilerin öneminin belirtilmesine gerek yok. Bununla birlikte, Rolodex’inizi (bugün mecazi bir nesne) nasıl yönettiğinizi ve bağlantılarınızı ilk günden iyi kurulmuş bir kuruluş gibi nasıl kullandığınızı düşünmek önemlidir.

Veritabanınızı oluşturmaya başlamadan önce müşteri ilişkileri yönetimi stratejileri uygulanmalıdır. Elektronik tablolar, müşteri verilerinizi saklamak için yeterli ve ölçeklenebilir bir ölçü değildir, çünkü çift basamaklı sayıları geçtiğinizde verileriniz gittikçe daha az erişilebilir ve en önemlisi güvenlidir.

Dışarıda birçok CRM platformu var ve çoğu başlangıçta ucuz seçeneklere sahip. Sizin için doğru olanı seçerken, gelecekte ölçeklendirmeyi düşündüğünüzden emin olun. Peki müşteri verilerini yönetmek için bir sisteme sahip olmak neden önemlidir? Sağlam, güvenilir bir CRM sistemi, yalnızca müşterilerinize ürününüzle hizmet vermenize değil, aynı zamanda gelecekteki pazarlama girişimlerini yönetmenize ve elde tutma ve dolayısıyla büyümeye yardımcı olur.

Sadece birkaçına sahipken binlerce müşteriye sahip bir işletme gibi düşünmüyorsanız, bu başarıya asla ulaşamayacaksınız.

Ortaklar

Bir girişim olarak, ekosisteminizdekileri bağ geliştirmek için kullanmak ve basitçe adınızı duyurmak önemlidir. Bu, gelişmenize izin verilmeden önce ticari sırlarınızı rakiplerinize vermekle ilgili değildir, ancak pazarınızda var olanlar arasında olumlu bir izlenim bırakmak çok önemlidir. Özellikle erken dönemlerde yanmış köprüler asla iyi değildir. Dahası, çevrenizdekilerden öğrenilebilecekler ölçülemez.

Araştırmanızı yapın ve bölgenizdeki endüstri etkinliklerinde yer alın. Bunlara katılmak ve tanıdık bir yüz olmak, pazarınızda organizasyonunuz için bir profil oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Dijital bir profil oluşturmak, çevrimiçi ağ oluşturmaya yardımcı olabilir. LinkedIn, iş liderleriyle bağlantı kurmak için harikadır ve işe almakla ilgilenebileceğiniz durumlarda daha ileride yer almak için iyi bir platformdur. Kendinizi, işletme sahibi / temsilcisi olarak sağlam bir PR tekniği olarak kullanmanın gücünü küçümsemeyin.

Tasarım
Tasarımın özüne geçmeden önce, neyi kolaylaştırdığını ele alalım: iletişim. Mason Frank International’da bir şirket içi tasarımcı olan Neil Robinson, “iş iletişiminin yayılan mesajlardan oluşan bir ahtapot” olduğuna inanıyor.

“İletişiminiz boyunca görsel tutarlılığı koruyarak, marka otoritesi ve güçlü bir kimlik katıyorsunuz,” diyor. “İş stratejisi, marka stratejisiyle uyumlu olmalıdır.”

Bu soyut bir amaç gibi görünse de, aslında uygulanması çok kolaydır. İletişimde tutarlılık, marka yönergeleri oluşturarak ve bunlara bağlı kalarak sağlanabilir. Güçlü bir görsel marka yaratma becerisine sahip değilseniz, vizyonunuzu hayata geçirmek için bazı yetenekleri işe almaya yatırım yapın. Bütçenize bağlı olarak bunu istediğiniz kadar ileri götürebilirsiniz. Büyüyen her kuruluş için güçlü bir logo çok önemli bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu daha sonra web sitenizde, e-posta imzanızda, antetli kağıtlarınızda ve varlığınızın olduğu her yerde kullanılabilir. Bunun profesyonel görünmesi ve MS Paint’te hızlı bir şekilde bir araya getirilmemesi çok önemlidir. Boyunca tutarlı olmasını ve tek tip bir renk paleti kullanmayı unutmayın. Bunlar basit ancak genellikle ihmal edilen önlemlerdir.

Modern PR
Küçük işletmeyi büyütme için pazarlama yaklaşımınız burada anlatılandan çok daha karmaşıktır. Ancak sürekli büyüme için çok önemli olan bir şey, sizi bir pazar lideri olarak konumlandırmaktır. Bunu başarmanın basit ve uygun maliyetli bir tekniği düşünce liderliğidir.

Düşünce liderliği uygulamaları, işletmeyi teşvik etmenin etkili bir yöntemidir. Bu, ne olursa olsun uzmanlık alanınız için güvenilir bir bilgi kaynağı olmayı içerir. Bu uygulama zaman alacaktır, ancak sonuçta geniş kitlelerin organik olarak size ve işinize rastlamasına neden olabilir. Düşünce liderliği, genellikle olgunluk dönemindeki işletmeler için bir uygulama olarak kabul edilir. Bununla birlikte, uygulamaya ne kadar erken başlarsanız, bilginiz o kadar çok mükemmelleşmeye yardımcı olabilir. Pek çok yönden düşünce liderliği, etkilenenler kadar sizin için de faydalı olan bir PR biçimidir.

 1. Growth hacking tekniklerinden kaçının
  Herhangi bir yeni şirketten başlangıç ​​olarak bahsetme eğilimi vardır, ancak bu terim Paul Graham tarafından popüler hale getirildiğinde daha kesin bir anlamı vardı: çok hızlı büyümeyi amaçlayan, dış sermaye ile finanse edilen ve mutlaka kârlı olması amaçlanmayan bir şirket.

Başarıyı temsil etmek için tek bir ölçüt kullanıldığında, teşvikler ve davranışlar bozulabilir. Çoğu işletme için olabildiğince hızlı büyümek en uygun strateji değildir. Başarısız girişimlerin yaygın bir nedeni olan gelirler kaynak tüketimiyle uyumlu değilse, aşırı hızlı büyüme bir işletmeyi öldürebilir. Büyüme, bir şirketin büyük veya tek başarı ölçüsü ise, kârlılık ve müşteri memnuniyeti gibi diğer ölçütleri göz ardı etmek, aksi takdirde sürdürülebilir bir iş olabilecek şeyin itibarına zarar verebilir.

Her ne pahasına olursa olsun büyüme dürtüsü çeşitli şekillerde kendini gösterir, ancak burada, kısa vadede büyümeyi tetikleyebilecek, ancak uzun vadeli maliyetlerle sonuçlanabilecek, kaçınılması gereken üç büyümeyi hackleme davranışı var.

Kullanıcıların kişilerini yağmalamak

Ortalama bir kullanıcı bir uygulama yüklediğinde ve “bağlantı önermek” için kendi kişilerine erişmesine izin verdiğinde, arkadaşlarından uygulamanın arkasındaki şirketin onlara spam gönderdiğinden şikayet eden kızgın e-postalar almayı beklemiyor. Ve yine de, bu yaygın bir büyüme hackleme tekniğidir.

E-posta adresleri için büyümeyi öncelikli kılan şirketler ve zaten ilgi göstermiş olan kullanıcıların kişilerinden daha zengin bir e-posta adresi kaynağı yok. Ancak yeni bir kullanıcı, bir şirkete kişilere ayrıcalıklı erişim verirse, şirketin bu güveni kötüye kullanması doğru görünüyor mu? Sadakati geliştirme olasılığı var mı? 2015 yılında LinkedIn, bir kısmı sadece bu teknikle ilgili olan bir davayı kaybetti. Kullanıcının kişilerini talan ederseniz, kendinizi birkaç hoşnutsuz kullanıcıyla karşı karşıya bulabilirsiniz.

Bu, basitçe bir yem ve anahtar gibi göründüğü için kullanıcıların ağızlarında kötü bir tat bırakabilecek akıllıca ve basit bir büyüme-hackleme tekniğidir. Kullanıcı, ücretsiz bir katmanın cazibesine kapılır ve hizmeti mutlu bir şekilde kullanır. Bu, işletmenin reklamını yapan bir tweet göndermedikçe, hizmet erişimi kesmekle tehdit edene kadar.

Kullanıcıların gelen kutularından abonelik e-postalarını filtreleyen bir hizmet olan Unroll.me bu tekniği denedi ve mutsuz kullanıcılar oldukça karışıklık yarattı. Kullanıcıların ödeme yapmadığını ve bu nedenle biraz yardım istemekte sorun olmadığını iddia edebilirsiniz. Ayrıca işe yaradığını da iddia edebilirsiniz (bu, hayranlık duyan birçok büyüme hackerının cevabıydı). Bu noktalar dikkate alınmaya değer, ancak bir an için durmalı ve kendinize gerçekten olmak istediğiniz türden bir şirket olup olmadığını sormalısınız.

Gölgeli SEO

Siyah şapka SEO endüstrisi son birkaç yılda gözden düştü, bu yüzden arama motorlarını kandırmaya çalışan birçok profesyonel yeniden markalaşmak zorunda kaldı. Bunu, değişmemiş bir eski SEO hilesi çantasıyla da olsa, onu Growth hacking etiketine sığdırmaya çalışarak yaptılar. Üstün bir marka itibarı olan bir hizmet olan Rap Genius, birkaç yıl önce bu özel büyüme hackleme çeşidiyle ısırılmıştı.

Bağlantı şemaları, ücretli bağlantılar, yanıltıcı bilgi mimarisi ve spam ile Google’ı ve diğer arama motorlarını kandırmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Er ya da geç cezalandırılacaksın. Google, yaptığın işe SEO mu yoksa büyüme saldırısı mı adını verdiğin umurunda değil.

 1. Kendinize güvenin
  Dünyadaki tüm tavsiyeler, ince bilenmiş içgüdülerinizin yerini tutamaz. Bu sizin küçük işletmeniz. Bunlar senin hayallerin. Ve planlarınızın ve tahminlerinizin dışında kalan fırsatların ortaya çıktığı zamanlar olacaktır. Stratejik planlama, ölçeklenebilir sistemler ve sağlam bir sonuçla kendinizi başarıya hazırladıysanız, içgüdülerinizi dinleyecek ve bu inanç sıçramasını güvenli ve mantıklı hissettirecek bir şekilde gerçekleştirebilecek bir konumda olacaksınız – değil riskli ve kızarıklık.

Büyüme korkutucu. Bazen statükoya bağlı kalmak ve risk almamak daha kolay gelebilir. Ama buna hazırsın. Temeli tamamladınız ve temeliniz sağlam. Büyüme hedeflerinize ulaşmaya hazırsınız.

Yazı Kategorisi:
İş Geliştirme

Comments are closed.