Marka Yönetim Stratejisi Oluşturma Rehberi - İhracat rehberi

Marka Yönetim Stratejisi Oluşturma Rehberi

February 16, 2021
146
Views

Marka Yönetim Stratejisi Nedir?
Bir marka yönetimi stratejisi, markanıza ve pazarlama stratejilerinize yakından bağlıdır. Aslında, bir bütün olarak iş stratejinizin bir yansıması veya devamıdır. Marka yönetimi alanında odak alanlarınızın neler olduğunu tanımlar, böylece müşterilere daha fazla değer sağlama veya marka olarak daha fazla bilinir hale gelme gibi daha geniş hedef ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Marka Oluşturma ve Marka Yönetimi
Marka yönetimi ile ilgili içerik aradığımızda, genellikle markanızı konumlandırma, markanız için bir misyon ve vizyon oluşturma veya markanız için bir kimlik bulma üzerine makaleler görürüz. Ancak farklı kıdemli marka uzmanlarıyla yaptığım görüşmelerde, bu konular oldukça iyi biliniyor ve genellikle bir girişimin veya bir şirketin kurulmasının veya markalaşmasının erken aşamalarında ele alınmaktadır. Bu, “marka oluşturma” dediğimiz şeydir. Uygulanacak (ve sık sık tekrarlanacak ve değerlendirilecek) çok önemli bir dizi eylem ve karar, ancak markanızı erkenden çivilemek onu başarılı kılmaz.

Bir marka oluşturduktan sonra bir markayı yönetmek gelir. Markanızın tüm paydaşlarınız tarafından tutarlı bir şekilde iletilmesini sağlamaktır; çalışanlarınız, müşterileriniz, hissedarlarınız ve diğerleri. Markanızın net olmasını, markalı içeriğin kurallarınıza uygun olmasını ve markanızla ilişkili uzatılmış logolar veya uygunsuz görseller bulunmadığından emin olmaktır. Ve neye odaklandığınız ve bunu başarmak için hangi taktikleri kullandığınız marka yönetimi stratejinize bağlıdır.

Farklı Strateji Türleri
Marka yönetimi söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken iki ana stratejik yön vardır. Hedef pazarınızda köklü veya pazar lideri bir marka mısınız? Dışarıdaki Coca Cola ve Apple’ı düşünün. Bunlar, sundukları ürün veya hizmetle neredeyse eşanlamlı olan markalardır. İzleyiciler tarafından tanınırlar ve nispeten büyüktürler. Bu şirketler marka yönetimi stratejilerini süreklilik, netlik ve istikrar üzerine odaklamak istiyor.

Daha küçük şirketler, girişimciler, start-up’lar ve diğer yeni fikirler, büyümeye ve görünürlük kazanmaya odaklanan bir marka yönetimi stratejisini tercih edecekler. Umarım iki farklı yön, çok pratik bir düzeyde bir marka yönetimi stratejisine gerçekte neyin girdiği konusunda size biraz fikir verir. Şirketinizi istikrar / büyüme spektrumunun ortasında bir yerde bulursanız, devam edin ve kendi stratejinizi oluşturmak için farklı stratejilerden bazı taktikleri ve temaları birleştirin.

Her bir yön için hangi öğelerin önemli olduğuna bir bakalım.

İstikrara Odaklanma
Nişinizdeki anlatıyı zaten kontrol eden bir marka için çalışıyorsanız, doğal olarak bu konumu korumak için çok çalışıyorsunuz. Marka yönetimi stratejinizi şekillendirirken odaklanmanız gereken bazı temel temalar vardır:

Marka Tutarlılığınızı Kontrol Edin
Sorun: Bir kitleyi kaybetmenin veya müşterilerin kafasını karıştırmanın kesin bir yolu markanızla tutarsız olmaktır. Şirketiniz büyüdükçe, tutarsızlık olasılığı da artar. Mantıklı, markanız her şeyden önce insanlar tarafından yönetiliyor ve kalabalık ne kadar çeşitli olursa, mesajlarınız, ses tonunuz, görsel tarzınız veya özenle seçilmiş marka temellerinizin diğer bileşenleri yanlış anlaşılıyor, güncelliğini yitiriyor ya da kısaca yok sayıldı.

Eylem: Markanızın nasıl kullanıldığına dair marka yönergelerinize ve diğer tüm belgelere etkileşimli bulut tabanlı bir formatta sahip olun. Marka yönergelerinizi bir PDF’de tutmaktan ve güncellenmiş sürümleri defalarca paylaşmaktan suçlu musunuz? Veya yönergeleriniz intranetin her yerine dağılmış durumda mı? Her iki senaryo da markanızın başını belaya sokacak çünkü aynı anda çok fazla çelişen sürüm var. İş arkadaşlarınızın hangi dosyanın doğru dosya olduğunu ve kimin sabit diskte olduğunu öğrenmeleri zahmetlidir. Ve ne yazık ki, hepimiz biliyoruz ki, yapılması çok zor bir şey olursa, insanlar rahatsız olmayacak. Marka yönergelerinizi bulmayı herkes için kolay ve erişilebilir hale getirin.

Ya ofis duvarlarına çivilenmiş olsalar bile yönergelerinizi umursamayan insanlar? Kısmen kilitli şablonları düşünün. Birçok çözüm, hangi öğelerin pazarlık konusu olmayacağını (logonuz ve yazı tipiniz gibi) seçebileceğiniz ve hangilerinin son kullanıcı tarafından değiştirilebileceği şablonlar sunar. Birleşik bir stil için çok kullanışlı ancak özelleştirilmiş bir mesaj.

Düşünce Liderliğinizi Güçlendirin
Sorun: Şirketinizin, hedef kitlenize oyununuzun zirvesinde bir düşünce lideri olduğunuzu ve pazarınız söz konusu olduğunda takip etmeniz gereken 1 numaralı kaynak olduğunuzu gösteren sürekli bir içerik akışını sürdürmesi gerekiyor. Markanız sadece kusursuz görünümden ibaret değil, söylediğiniz her şeyle marka kişiliğinizi ve değerlerinizi de yayıyorsunuz. Mesajınızı doğru kişilere ulaştırmak için içeriği ölçeklendirmek çok önemlidir.

Eylem: Bu sorunu daha fazla yazar işe alarak (ve içerik maliyetlerinizi ölçeklendirerek) çözmek istemiyorsanız, içerik operasyonlarında verimliliği nasıl artırabileceğinize dair bakışlarınızı ayarlamanızı önerebilir miyim? Çünkü, zamanında ve heyecan verici, derinlemesine orijinal içerik oluşturmanın sihirli bir mermisi yoktur. Bu her zaman zaman alır. Ancak çoğu marka ve pazarlama yöneticisinin farkına varmadığı şey, onay iş akışlarına, yayınlanmaya hazır bir parçanın görselini veya görselini bulmak için ileri geri mesajlaşmaya ne kadar zaman harcadığımızdır.

Bir pazarlamacının iş gününün çoğu aslında koordine etmeye, güncellemeye, indirmeye, paylaşmaya vb. Gider, ana fikri alırsınız. İçerik süreçlerinizi kontrol edip düzene sokarak ve içerik araçlarınızı entegre ederek, her gün izleyicileriniz için yeni materyaller geliştirmeye geri dönebileceğiniz saatlerden tasarruf edebilirsiniz.

Partner İlişkilerinizi Derinleştirin
Sorun:
Marka yönetimi stratejilerine istikrar odaklı odaklanmayı tercih eden şirketler, genellikle ajanslar, bayiler, çözüm ortakları, halkla ilişkiler ofisleri, distribütörler veya benzerleri gibi birçok ortağa sahiptir. Bu dış katkıda bulunanlar iş için çok önemlidir, ancak sonradan düşünülmüş gibi davranıldıklarını hissederler. Taleplerini en son duyanlar her zaman onlardır. DAF gibi devler, iş ortaklarının markayı pazarlamaya gelince destek için çaresiz olduklarını paylaşıyor.

Eylem: Çoğu araç ve çözümün yalnızca dahili ekibinize fayda sağlaması gerekmez. Uygun kullanıcı hakları yönetimi ile, harici ortaklarınıza kendileriyle ilgili pazarlama materyallerine erişim verebilirsiniz. Tüm pazarlama içeriğinizin, resimlerinizin, videolarınızın doğru şekilde depolandığından emin olun, böylece ortaklarınız doğru dosyaları bulmak için logonuzu Google’da araştırmak zorunda kalmaz.

Bunu yukarıdan kilitli şablonlarla birleştirin, iş ortaklarının hem aradıklarını kolaylıkla bulmalarına hem de profesyonel kalitede broşürler, afişler ve herhangi bir tasarım becerisi olmadan diğer malzemeleri oluşturmalarına yardımcı olursunuz. Ek bir bonus olarak, malzemelerinizin nasıl kullanıldığını ve farklı görüntülerin veya diğer varlıkların ne kadar popüler olduğunu ve nerede kullanıldığını görebileceksiniz.

Büyümeye odaklanın
Yukarıdaki tüm ipuçları, istikrar yerine büyümeye odaklanan bir marka için de faydalı olabilir. Ancak tutarlılığı korumak veya ortaklarınızın markanızı tanıtmasına yardımcı olmak, hedef kitleniz tarafından bilinmiyorsanız veya yeni başlıyorsanız ve çok az ortağınız varsa, öncelik vermeniz gereken ilk alanlar olmayabilir. Bununla birlikte, ekibiniz hala küçükken veya yönetimi kolayken, gelecek için temeli doğru kurmak her zaman daha kolaydır.

Örneğin, her ofis, bölge, ekip ve iş ortağının kendi (yanlış) bir iş yapma yöntemi olduğunda, marka tutarlılığını sağlamak çok iştir. Şimdi, büyüyen işletmeler için marka yönetimi odak noktalarından bazılarına göz atalım:

Marka bilinirliği
Sorun:
Markanızı nasıl daha görünür hale getirebilirsiniz? Marka bilinci sadakati besler. Markanızı ne kadar çok kişi tanırsa, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılıkları o kadar artar. Şirketiniz hakkında bir fikir edinmek için daha tanınmış olmanız gerekir.

Eylem: Bozuk bir rekor olmaktan nefret ediyorum, ancak burada tutarlılığı aklınızda tutmanız gerekiyor. Kampanyalarınız ne kadar harika olursa olsun, podcast’inizde kime konuk olursanız olun veya kaç tane gösterişli reklam yaratırsanız olun, tarzınız, ses tonunuz ve mesajlarınız her seferinde fark edilmiyorsa, farkındalık yaratamazsınız.

İletişim kanallarınızı dikkatli seçin ve her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın. Hem içeriğinizle, görünümünüzle hem de programınızla tutarlı olun. Ürününüzü / hizmetinizi hemen satmaya çalışmayın. Bunun yerine, hedef kitlenizin ne istediğini dinleyin, ücretsiz değerli kaynaklar sağlayın ve karşılığında bir şeyler istemeden önce değerinizi gösterin.

Marka güveni
Sorun:
Rakipleriniz, web sitelerinde en iyi şirketlerin logolarını gösteriyor ve çözümlerinin müşterileri için ne kadar değerli olduğuna dair numaralar paylaşıyor. Ancak oyunda yeniyseniz ve rakiplerinizin sahip olduğu şeye henüz sahip değilseniz, aranacak kişinin siz olduğunuzu potansiyel müşterilere nasıl gösterebilirsiniz? Markanız için güven yaratmanız gerekiyor ve bunu bir an önce yapmanız gerekiyor.

Eylem: Güven bir insan duygusudur, bu nedenle başka bir insanla doğrudan konuşmanın güçlü bir güven oluşturma fırsatı sağladığı mantıklıdır. Yüz yüze etkinlikler, müşteri video görüşmeleri ve mağaza içi etkileşimler gibi şeylerin tümü güven oluşturmaya yardımcı olabilir. Web sitenize gerçek yüzler koyun ve ziyaretçilere kiminle iş yapacaklarını gösterin. Hikayenizi paylaştığınız ve ekibi sergilediğiniz açık ve dürüst bir hakkımızda sayfası oluşturun. Çalışanlarınızın e-posta imzalarında kendilerinin bir resminin olup olmadığını kontrol edin. Geri bildirimlere ve sosyal medya yorumlarına hızlı bir şekilde yanıt verin. Bir hata yaptıysanız özür dilemeyi unutmayın.

Tech, Marka Yönetim Stratejisine Nasıl Yardımcı Olabilir?
Marka yönetimi stratejinizin tüm hedef alanlarını kesinlikle manuel olarak yönetebilirsiniz. Ancak, çok fazla çaba ve zaman alacaktır, bu da çoğu durumda tam olarak kurtarmaya çalıştığınız şeydir. Yukarıda listelenen herhangi bir soruna yardımcı olabilecek çeşitli markalama araçları vardır. Bu temalardan birden fazlasıyla uğraşmadığınız için çok şanslıysanız, aferin! Spot çözüm sizin için doğru seçimdir. Çoğumuz için bu sorunlar birbirine karışmıştır ve sadece bazı alanları değil, tüm marka yönetimi stratejiniz için çalışan özel bir Marka Yönetimi Çözümünden faydalanacaktır.

Marka Yönetimi Çözümü nedir?
Marka Yönetimi Çözümü, markanızı yönetmenize yardımcı olan bir yazılım veya platformdur. Markalaşmanın en zor kısmı yenisini yaratmak değil, kurduğunuz markayı kanallar arasında her yıl tutarlı ve verimli bir şekilde yönetmektir. Marka Yönetimi Çözümü, şunlara yardımcı olan bir iş ortağıdır:

Tüm içeriğinizi tek bir platformda güvenli bir şekilde depolayın, paylaşın ve oluşturun – artık kopya yok, eksik dosya yok.
Malzemelerinizin her zaman markaya uygun olduğundan emin olun
Birden fazla sürüm oluşturmadan okuması (ve düzenlemesi) keyifli olan etkileşimli marka yönergeleri oluşturun
Herkesi markanıza bağlayın

Bir Marka Neden Marka Yönetim Çözümüne Yatırım Yapmalı?
Marka yönetimi, şirketinizin DNA’sının bir parçası olduğu için karmaşıktır. Hikayeniz, ürününüz ve çalışanlarınız. Müşterilerinizin sizi nasıl algıladığı ve yatırımcıların size neden inandığıdır. Markalaşma, logonuzun neye benzediğini kontrol eden ve resmi şirket renklerinizi tanımlayan tek bir departman değildir. Şirketinizin neden var olduğunun somutlaşmış hali olmalıdır.

Markalaşma, dijital dönüşüm ile demokratikleştirildi. Markanızla ilgili hikayelerini ve içeriklerini paylaşmak herkes için kolaydır. Ancak şirketler bu fırsattan yararlanmak için mücadele ediyor. Daha fazla tutarsızlık, marka içeriklerini maliyetlerini ölçeklendirmeden ölçeklendirme baskısı ve hedef kitlesiyle alaka düzeylerini iletmede zorluk yaşıyorlar.

En iyi markalar, üstün bir ürüne sahip oldukları için değil, üstün bir markaya sahip oldukları için tekrar alışveriş yapan müşterileri kazanır. Savunuculuk ve sadakate ilham veren bir şeyi somutlaştırırlar. Ve bunu her zaman her yerde yapıyorlar. Sadece bazı bölgelerde veya bazı kanallarında değil. Bu seviyeye yükselmek için tüm paydaşlarınızın markanızla bağlantı kurması gerekiyor.

Marka Yönetimi Çözümünden Kimler Yararlanır?
Marka Yönetimi Çözümü, bir markası olan, markalaşmayı önemseyen veya güçlü bir marka geliştirmek isteyen tüm şirketler için yararlıdır. Özellikle şu şirketler için gereklidir:

Büyüyor (hızla)
Yüzlerce veya binlerce görsel, pazarlama ve satış malzemesi ve diğer içeriğe sahip olun
Merkezi olmayan pazarlama ekiplerine veya birden çok bölge ve ofise sahip olun
Ajanslar, yan kuruluşlar, distribütörler, bayiler gibi dahili ve harici ortaklarla çalışın
Umarım, bir işletme olarak daha geniş hedeflerinize dayanarak marka yönetiminin hangi yönlerine öncelik vermeniz gerektiği konusunda artık bir fikriniz vardır. Ne kadar çok paydaşınız olursa markanızı yönetmek o kadar zorlaşır. Bu her zaman tutarsızlıklara, verimsizliklere ve marka bilinirliğinin ve farkındalığının azalmasına yol açar. Marka değerinizdeki düşüş, doğrudan müşteriyi elde tutma, çalışan devir hızı ve düşük gelirle bağlantılıdır. Kasıtlı bir marka yönetimi stratejisi oluşturmak için çaba sarf etmek önemlidir, böylece bir marka oluşturmak için harcadığınız tüm çalışmalar boşuna kalmaz.

Yazı Kategorisi:
İş Geliştirme

Comments are closed.